Համոզված եմ, որ Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչության մոտ բողոքի ցույցը կազմակերպել են Հայաստանի իշխանությունները։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։
Նա ակնհայտ է համարել, որ Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը ռեսուրս չունի քաղաքացիների բարձրացրած խնդիրները լուծելու համար։
Խնդրի հասցեատերը Հայաստանի կառավարությունն է, հավելել է նա։
«Փաշինյանն այսօր զբաղված է Արցախից հայերի վտարման պատասխանատվությունից հրաժարվելով։
Նա զբաղված է այնպիսի գործընթացների ձևավորմամբ, որոնք կշեղեն հասարակության ուշադրությունը Արցախի հայաթափման գլխավոր մեղավորից և պատասխանատուից»,- պարզաբանել է քաղաքական գործիչը։
Նշենք, որ Հայ ազգային կոնգրեսը գլխավորում է ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Առավոտյան Հայաստանում Արցախի ներկայացուցչության շենքի մոտ բողոքի ցույց է սկսվել, որից հետո իրավիճակը սրվել է, և ցուցարարները մտել են ներկայացուցչության շենք՝ պահանջելով հանդիպում Սամվել Շահրամանյանի հետ։ Շահրամանյանը դուրս է եկել ցուցարարների մոտ և պատասխանել հավաքվածների հարցերին։ Նա նշել է, որ շատ հարցերի չի կարող պատասխանել, քանի որ դրանով կվտանգի Հայաստանի և Արցախի շահերը։ Ըստ նրա, ոչ ոք չի կարող վերացնել Արցախի Հանրապետությունը. Քանի որ ներկաներն ընդհատում էին Շահրամանյանին, վերջինս առաջարկել է շենքի ներսում հանդիպել արցախցիների հետ։

Я уверен, что акцию протеста у представительства Арцаха в Армении организовали власти Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил вице-председатель Армянского национального конгресса Левон Зурабян.
Он назвал очевидным, что у представительства Арцаха в Армении нет ресурсов для решения поднятых гражданами проблем.
Адресатом проблемы является Правительство Армении, добавил он.
«Сегодня Пашинян занят тем, что снимает с себя ответственность за изгнание армян из Арцаха.
Он занимается формированием процессов, которые отвлекли бы общественное внимание от главного виновника и ответственного за изгнание армян из Арцаха», – пояснил политик.
Отметим, что Армянский национальный конгресс возглавляет первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
Утром возле здания представительства Арцаха в Армении началась акция протеста, после чего ситуация накалилась, и участники акции вошли в здание представительства, требуя встречи с Самвелом Шахраманяном. Шахраманян вышел к протестующим и ответил на вопросы собравшихся. Он заявил, что не может ответить на многие вопросы, поскольку тем самым поставит под угрозу интересы Армении и Арцаха. По его словам, никто не может упразднить Республику Арцах. Поскольку присутствующие прерывали Шахраманяна, последний предложил встретиться с арцахцами внутри здания.