Ես չեմ կիսում գնահատականը, որ ավելի ենք սրում հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, նորմալ աշխատանքային գործընթաց է, գործընկերները միմյանց հարցեր ունեն, դիվանագետների միջոցով պարզաբանում ենք այդ հարցերը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 27-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները գնալով լարվում են, վերջերս Հայաստանի ժամանակավոր հավատարմատարին են կանչել ՌԴ ԱԳՆ, իսկ դրանից առաջ Հայաստանը ՌԴ դեսպանին էր կանչել ԱԳՆ:
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե ՌԴ ռազմաբազան Հայաստանի տարածքում մնալու մեջ առավելություն չկա, արդյոք դ չի հուշում, որ Հայաստանը փոխում է արտաքին վեկտորը, փոխնախարարը կարճ պատասխանեց. «Ոչ, չի հուշում»:
Դիտարկմանը, որ նախօրեին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է հյուրընկալել Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարներին՝ եռակողմ գագաթնաժողովի հեռանկարով, եթե Երեւանը տա իր համաձայնությունը, Վահան Կոստանյանն ասաց. «Եթե Հայաստանը համաձայնություն տա, բնականաբար, դրա մասին կտեղեկանաք»:

I do not share the assessment that we are further aggravating relations with Russia, it is a normal work process, partners have questions for each other, we clarify these issues through diplomats. Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan told this to Armenian News-NEWS.am Friday, regarding the remark that Armenia’s relations with Russia are increasingly strained, recently the charge d'affaires of Armenia was summoned to the Russian foreign Ministry, and before that, Armenia had summoned the Russian ambassador to its foreign ministry.
When asked whether Armenian PM Nikol Pashinyan’s statement that there is no advantage in the Russian military base remaining in the territory of Armenia suggest that the country is changing its external vector, the Armenian deputy FM responded in brief: "No, it doesn't suggest."
And regarding the remark that the official representative of the Russian foreign ministry, Maria Zakharova, stated Thursday that Russia is ready to host the FM of Azerbaijan and Armenia, with the prospect of a tripartite summit if Yerevan gives its consent, Kostanyan said: "If Armenia gives its consent, naturally, you will be informed about it."