Արցախի ՊԲ-ի սպառազինությունը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախկին նախարար Հայկ Խանումյանը:
«Թե հիմա ինչ ձեւակերպում կտն՝ ռուսների մոտ է, ռուսների մոտ չէ, իսկ ռուսները որտե՞ղ են: Ռուսները նույնիսկ Արցախի ներսում տեղաշարժվելու սահմանափակումներ ունեն: Մի տեղ նստեցրել, պահում են, թույլ էլ չեն տալիս այստեղ-այնտեղ մտնեն»,-ասաց նա:
Հարցին, թե այդ դեպքում ինչու են մնացել ռուս խաղաղապահները, Խանումյանը պատասխանեց. «Չգիտեմ, միգուցե 4-5 հայ կա, 2 հազար հոգով նրանց են պահպանում: Կարծում եմ՝ ժամկետը կլրանա, կթողնեն, կգնան: Կամ Ադրբեջանը մինչ այդ համապատասխան պայմաններ կստեղծի, կթողնեն կգնան»:

Вооружение АО Арцаха находится под контролем Азербайджана. Об этом очевидном факте заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am экс-министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян.
«Какую формулировку представят непонятно - оно у россиян, оно не у россиян, а где, вообще, россияне? У них есть ограничения на передвижение даже внутри Арцаха. Их посадили на одном месте, и там держат, не разрешают передвигаться туда-сюда», - заявил Ханумян.
На вопрос, а почему в этом случае там остались российские миротворцы, экс-министр ответил: «Не знаю, может быть там есть 4-5 армян, и 2000 человек их защищают? Думаю, когда истечет срок, они уйдут. Либо перед этим Азербайджан создаст соответствующие условия, и они сами уйдут».