Հայաստանի կառավարությունը 2020 թվականից հետո ուսումնասիրություններ է կատարել Մեղրիի հատվածում Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները Նախիջևանի հետ կապող երկաթգծի կառուցման հնարավորության վերաբերյալ։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
«Առիթ ենք ունեցել Ճարտարապետության և շինարարության համալսարանին պատվիրել, որպեսզի ուսումնասիրություններ իրականացվի։ Գիտենք վիճակը և ինչ ծավալի աշխատանք է պետք անել, ինչքան ժամկետներում։ Այսինքն՝ նախնական պատկերացում ունենք, թե ինչ է պետք անել, որպեսզի այդ երկաթգիծը վերականգնվի։
Բայց այդ ամենը կարող է տեղի ունենալ, եթե կարգավորվեն քաղաքական, դիվանագիտական և այլ գործոները։ Երբ խնդիրը կգա մեր դաշտ, կլինեն զուտ նախագծային և շինարարական գործընթացներ, որոնց մասին, կրկնում եմ, ունենք որոշակի պատկերացում և սպասում ենք»,- ասաց Սանոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը  2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելի հետ բրյուսելյան եռակողմ բանակցություններից հետո հայտարարել էր, որ պայմանավորվել են գործարկել Երասխ-Սադարակ-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղին: 2023 թվականի մարտին Փաշինյանը հայտարարել էր, որ այդ պայմանավորվածությունն այդպես էլ չի իրագործվել, քանի որ դրանից մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանը հրաժարվել էր գրավոր հաստատել պայմանավորվածությունը։

After 2020, the Armenian government has conducted studies on the chances of building a railway connecting the western regions of Azerbaijan with Nakhichevan in the Meghri sector. Gnel Sanosyan,, Minister of Territorial Administration and Infrastructure, told this to reporters in the National Assembly of Armenia Tuesday.
"We had the opportunity to order the University of Architecture and Construction [of Armenia] to carry out studies. We know the situation and how much work needs to be done, in what time frame; that is, we have a preliminary idea of what needs to be done to restore that railway.
"But all that can happen if political, diplomatic, and other factors are settled. When the problem comes to our field, there will be only design and construction processes, about which, I repeat, we have a certain idea and we are waiting," said Sanosyan.
After his trilateral talks in Brussels with Azerbaijani President Ilham Aliyev and European Council President Charles Michel on December 14, 2021, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan had announced that they had agreed to launch the Yeraskh-Sadarak-Ordubad-Meghri-Horadiz railway. And this March, Pashinyan had announced that this agreement was never implemented because a week later, Azerbaijan had refused to confirm this agreement in writing.