Ես եկել եմ խոսելու խաղաղության մասին, թեև Ադրբեջանը սկսել է Հայաստանն անվանել «Արևմտյան Ադրբեջան»՝ հայերի էթնիկ զտման իր պլանի նվազագույնն իրագործելուց հետո։ Ադրբեջանի դպրոցներում, բուհերում, ԶԼՄ-ներում քարոզվում է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» հայեցակարգը, որը Հայաստանի Հանրապետության դեմ նոր պատերազմ նախապատրաստելու հայեցակարգ է։ Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 10-ին, «Փարիզի խաղաղության 6-րդ համաժողովում» իր ելույթի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Եվ այս ամենը կատարվում է չնայած այն բանին, որ մենք կարծես մոտ ենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, չնայած այն հանգամանքին, որ վերոնշյալ խնդիրները լուրջ հարցեր են առաջացնում Ադրբեջանի անկեղծության վերաբերյալ։
Բայց դա չի սասանում մեր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին, և մենք հույս ունենք, որ առաջիկա ամիսներին կստորագրենք խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ՝ հիմնվելով Բրյուսելում կայացած բանակցություններում համաձայնեցված երեք սկզբունքների վրա»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա թվարկեց այդ երեք սկզբունքները՝ միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչում՝ թվային էկվիվալենտով, Ալմա-Աթայի 1991-ի հռչակագրի վերահաստատում, որպես սահմանազատման շրջանակ, եւ տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակում՝ երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքներով:
«Մենք այս սկզբունքների շուրջ պայմանավորվածությունը ձեռք ենք բերել Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների ընթացքում, և այդ պայմանավորվածություններն արձանագրվել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարություններում՝ 2023 թվականի մայիսի 14-ի և հուլիսի 15-ի եռակողմ հանդիպումներից հետո։
Եվ եթե Ադրբեջանը չմերժի այդ սկզբունքները, դա կնշանակի, որ առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը շատ իրատեսական է դառնում։ Ցավոք, Ադրբեջանի նախագահը հրաժարվեց մասնակցել անցյալ ամիս Գրանադայում կայացած հնգակողմ հանդիպմանը։
Հոկտեմբերին Բրյուսելում նախատեսված եռակողմ հանդիպումը չկայացավ, և ես հաջորդ հանդիպման հրավեր չեմ ստացել Շառլ Միշելից։ Հուսով եմ, որ ԵՄ մեր գործընկերները հավատարիմ են իրենց պարտավորություններին»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:

Я прибыл сюда для того, чтобы поговорить о мире, хотя Азербайджан и начал называть Армению «Западным Азербайджаном» после выполнения минимума своего плана по этнической чистке армян. В школах, вузах и средствах массовой информации Азербайджана пропагандируется так называемая концепция «Западного Азербайджана», представляющая собой концепцию подготовки новой войны против РА. Об этом заявил во время своего выступления на шестой Парижской мирной конференции 10 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«И все это происходит несмотря на то, что мы, кажется, близки к подписанию мирного договора с Азербайджаном несмотря на то, что вышеуказанные проблемы вызывают серьезные вопросы об искренности Азербайджана.
Но это не поколебало нашу приверженность мирной повестке, и мы надеемся подписать мирное соглашение с Азербайджаном в ближайшие месяцы, основанное на трех принципах, согласованных на переговорах, прошедших в Брюсселе», - заявил Пашинян.
Он перечислил эти три принципа - признание территориальной целостности друг друга с использованием цифрового эквивалента, подтверждение Алма-Атинской декларации 1991 года в качестве основы для демаркации и разблокирование транспортных и экономических связей в регионе согласно принципам суверенитета, юрисдикции, взаимности и равенства стран.
«Мы достигли договоренности по этим принципам в ходе переговоров с президентом Азербайджана в Брюсселе, они были зафиксированы в заявлениях главы Европейского совета Шарля Мишеля после трехсторонних встреч 14 мая и 15 июля 2023 года.
И если Азербайджан не откажется от этих принципов, это будет означать, что подписание мирного договора с Баку в ближайшие месяцы станет вполне реальным. К сожалению, президент Азербайджана отказался участвовать в пятисторонней встрече, состоявшейся в Гранаде в прошлом месяце.
Запланированная трехсторонняя встреча в Брюсселе в октябре не состоялась, приглашения на следующую встречу от Шарля Мишеля я не получил. Надеюсь, что наши партнеры из ЕС верны своим обязательствам», - заключил премьер-министр Армении.