Ռուսաստանը չի թողնի, որ մենք Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքենք, որպեսզի կարողանա Հարավային Կովկասում իր դիրքը պահել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը:
«Այնպես չէ, որ Ադրբեջանը գալիս է խաղաղություն կնքելու, Ռուսաստանն էլ այստեղ անելու բան չունի: Մենք տեսանք իրենց արածը, թե ինչպես կատարեցին նոյեմբերի 9-ի պայմանագիրը:
Ռուսաստանը չի ուզում Հարավային Կովկասից դուրս գա: Ինքը «Զանգեզուրի միջանցք» է տենչում: Մարիա Զախարովան հայտարարում է՝ նոյեմբերի 9-ի պայմանագրով Զանգեզուրի ճանապարհը ռուսները պետք է վերահսկեն: Այսինքն նոյեմբերի 9-ի պայմանագրի ոչ մի կետ իրենք չեն կատարել, Ղարաբաղը հայաթափել են ամբողջապես, հիմա մնացել է 9-րդ կետը եւ ուզում են գան, կանգնեն այդտեղ: Ինչի մենք չե՞նք կարողանում մեր ճանապարհները դարձնենք անվտանգ: Ղարաբաղի խաթրի համար էինք մենք ամեն ինչ անում, որ նրանք մնան իրենց տեղում: Բայց հիմա Ղարաբաղի ժողովրդին հանել տվեցին, մեր զինծառայողներին գերեվարեցին: Հենց ռուսների համաձայնությամբ է դա եղել: Տարածքները կամաց տալով ամբողջ Ղարաբաղը տվեցին պրծան, համ էլ եկել, այդ ճանապարհն են ուզում:
Մեր ժողովուրդը պետք է հասկանա, որ իրենք Լաչինի միջանցք էին պահում, Ղարաբաղ էին պահում:
Դեռ 1990-ականներին հայաթափեցին Դաշտային Ղարաբաղը: «Կոլցո» օպերացիայով հայաթափեցին Շահումյանը, Գետաշենը: Նույնը արեցին այստեղ: Հիմա էլ Զանգեզուրն են ուզում: Էլ ո՞վ է վստահելու իրենց Զանգեզուրը, որ մեկ ամիս հետո էլ Զանգեզուրը տան, ադրբեջանցիներին ասեն՝ սա ձեր տարածքներն են:
Ռուսաստանն ուզում է նորից թելադրող լինել եւ մենք անցնենք այդ ճորտի կարգավիճակին»,-ասաց Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանն արդեն հասկացել է, որ պետք է այլընտրանք փնտրել եւ դա արդեն գտնվել է. «Մենք արդեն շատ երկրների հետ ունենք պայմանագրեր, նույնիսկ զենքի սպառազինության հետ կապված: Դա իրենց դուր չի գալիս: Իրենք անընդհատ քննադատում են Արեւմուտքին»,-ասաց պատգամավորը:

Россия не позволит нам подписать мирный договор с Азербайджаном, чтобы Москва могла сохранить свои позиции на Южном Кавказе. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am депутат от правящей партии «Гражданский договор» Гагик Мелконян.
«Россия не хочет уходить с Южного Кавказа. Она жаждет «Зангезурский коридор». Мария Захарова заявляет, что, согласно договору от 9 ноября, россияне должны контролировать дорогу Зангезура. То есть они не выполнили ни одного пункта договора от 9 ноября, полностью освободили Карабах от армян, а сейчас остался 9-й пункт, и они хотят прийти и встать на этом участке. А что мы не можем держать свои дороги в безопасности? Карабахцев сняли со своих мест, взяли в плен наших военнослужащих. Все это было с согласия как раз россиян.
Потихоньку отдав территории, они, в конце концов, отдали весь Карабах, а сейчас хотят эту дорогу.
Еще в 1990-е годы освободили Равнинный Карабах от армян. Операцией «Кольцо» освободили от армян Шаумян, Геташен. Здесь они сделали то же самое. А сейчас хотят Зангезур. И кто им уже доверит Зангезур, чтобы через месяц и его отдали, заявили азербайджанцам, что это ваши территории?
Россия снова хочет быть в роли диктующей, а мы приобрели статус раба», - заявил Мелконян.
По его словам, Армения уже поняла, что необходимо искать альтернативу, и она уже найдена. «У нас уже есть договоры со многими странами, даже связанные с вооружением. Им это не нравится. Они постоянно критикуют Запад», - заключил депутат.