Երեւանում, այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, մեկնարկել է Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների նախարարական հանդիպում:
Հայաստանի կողմից նման նշանակության միջոցառման հյուրընկալումը մեծապես կնպաստի միջազգային ասպարեզում, մասնավորապես՝ Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների խմբում Հայաստանի հեղինակության բարձրացմանը: Վերջինս, իր հերթին, կարևորվում է 2024թ. դեկտեմբերին ակնկալվող խմբի նախագահի ընտրությունների համատեքստում: Միջազգային հանդիպման հյուրընկալումը նաև լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում միջազգային կառույցներում փոխկապակցվածության խթանման և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման օրակարգում Հայաստանի տեսանելիության բարձրացման համար:
Տարածաշրջանային հանդիպումը լավ հնարավորություն է Խաղաղության խաչմերուկի հայեցակարգը միջազգային հանրությանը ներկայացնելու և Հարավային Կովկասում տրասնպորտային ենթակառուցվածքները պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, հավասարության և իրավազորության հիման վրա ապաշրջափակելու հայկական կողմի մոտեցումներն առաջ մղելու համար:
Արտաքին գործերի նախարարության գրություններում նշվել է, որ նման մակարդակի հանդիպման կազմակերպումը ենթադրում է լուրջ ֆինասնական պարտավորություններ:
Նշենք, որ այս միջոցառման անցկացման համար նախատեսվել էր 302,88 մլն դրամ, սակայն ավելի ուշ՝ կապված հրավիրյալ երկրների պատվիրակությունների և դրանց անդամների քանակի, ինչպես նաև միջոցառման տեխնիկական սպասարկման որոշակի ճշգրտումների հետ, նախահաշվի գումարները ենթարկվել են փոփոխության՝ կազմելով 219 մլն 785 հազար դրամ:

В Ереване стартовала министерская встреча развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
Проведение Арменией мероприятия такого масштаба в значительной степени поспособствует повышению авторитета Армении на международной арене, в частности, в группе развивающихся стран, не имеющих выхода к морю. Международной встречи также создает серьезные предпосылки для содействия взаимосвязанности в международных структурах и повышения узнаваемости Армении в повестке дня развития транспортной инфраструктуры. Региональная встреча-хорошая возможность представить международному сообществу концепцию «Перекрестка мира» и подходы армянской стороны к разблокированию транспортных инфраструктур на Южном Кавказе на основе суверенитета, территориальной целостности, равенства и юрисдикции государств.
В сообщениях Министерства иностранных дел отмечалось, что организация встречи такого уровня предполагает серьезные финансовые обязательства. Отметим, что на проведение этого мероприятия было предусмотрено 302,88 млн драмов, однако позже, в связи с некоторыми изменениями, связанными с количеством делегаций приглашенных стран и их членов, а также техническим обслуживанием мероприятия, сумма сметы была изменена и составила 219 млн 785 тыс. драмов. На сегодняшнем заседании правительства будет принято решение выделить на эти цели 120 миллионов драмов.