Եթե ​​նույնիսկ Երևանի և Բաքվի միջև ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրվի, դա կլինի ոչ թե խաղաղության պայմանագիր, այլ  ներկայիս իրավիճակի արձանագրման համաձայնագիր․  Արցախի առկայությունը Ադրբեջանի կազմում, ադրբեջանական զինվորականների  ներկայությունը Հայաստանի տարածքում և  Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի սպառնալիքը։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը։
«Բաքուն հայտարարեց, որ զորքերը հետ չի տանի։ Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանը վերահսկելու է մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ճանապարհները։
Երեկ Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարեցին, որ խաղաղության պայմանագրի տեքստից պետք է հանվի սահմանների սահմանազատման ու սահմանագծման հարցը։ Բայց հենց սա է մեզ համար անկյունաքարային հարցը, քանի որ  դա է իրավական հիմք ստեղծում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զորքերի դուրսբերման համար։
Փաշինյանի համար այս ամենում   կարևորը միայն այն է, որ  կարողանա Հայաստանի կողմից զիջումների մասին այս փաստաթուղթը հանրությանը ներկայացնել որպես խաղաղության պայմանագիր»,- ընդգծել է  պատգամավորը։

Даже если будет подписан некий документ между Ереваном и Баку, то это будет не мирным договором, а соглашением о фиксации нынешнего положения дел: наличии Арцаха в составе Азербайджане, присутствии азербайджанских военных на территории Армении и обе угрозе новой войны со стороны Азербайджана. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила депутат от блока «Армения» Анна Григорян.
«Баку заявил, что отводить войска не будет. Это означает, что Азербайджан будет контролировать стратегически важные для нас дороги.
Вчера азербайджанские власти заявили, что вопрос демаркации и делимитации границ должен быть выведен из текста мирного договора. Но так это и есть краеугольный для нас вопрос, поскольку именно он создает правовую основу для вывода азербайджанских войск с суверенной территории Армении.
Для Пашиняна же во всем этом важно лишь то, чтобы он смог этот документ об уступках со стороны Армении представить общественности как мирный договор», – подчеркнула парламентарий.