ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ շնորհավորեց Վրաստանի Կառավարությանը և ժողովրդին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ձեռք բերելու համար և այն որակեց «պատմական իրադարձություն» Վրաստանի և ամբողջ տարածաշրջանի համար:
Ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վարչապետը տեղեկացրեց, որ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ՝ տնտեսությունից մինչև առևտուր, ներդրումներ, էներգետիկ ոլորտից մինչև կրթություն, մշակույթ ու մարդկանց միջև շփումներ:
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Հարավային Կովկասի տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակմանը և նոր հաղորդակցությունների ստեղծման հնարավորություններին:
«Տնտեսական առաջընթաց արձանագրելու գործում կարևորել ենք հուսալի ենթակառուցվածքների առկայությունը, ընդգծել հնարավոր փոխգործակցությունը տրանսպորտային ցանցերի, էներգետիկ համակարգերի, հեռահաղորդակցության և այլ նախագծերի շրջանակներում, որոնք միտված են տարածաշրջանային կապակցվածության բարելավմանն ու խորացմանը:
Այս համատեքստում հարկ է նշել, որ երկու երկրների մաքսային մարմինների միջև ակտիվորեն քննարկվում են սահմանային անցման կետերում համատեղ մաքսային հսկողության իրականացման մոդելները: Այս գործընթացը նշանակալի ազդեցություն կունենա մաքսային գործառույթների ժամկետների կրճատման, գործառույթների արդյունավետ կազմակերպման և բեռնափոխադրումների պարզեցման տեսանկյունից»,- ասաց վարչապետը:

Поздравляю правительство и народ Грузии с получением статуса кандидата в члены ЕС. Об этом заявил на совместной пресс-конференции с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили 26 января глава правительства Армении Никол Пашинян, который назвал это «историческим событием» для Грузии и всего региона.
Пашинян подчеркнул, что в ходе заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству обсужден широкий спектр вопросов - от экономики до торговли, инвестиций, от энергетики до образования, культуры и контактов между людьми.
В ходе обсуждений были затронуты и возможности разблокирования транспортных каналов Южного Кавказа и создания новых коммуникаций.
«В вопросе экономического прогресса мы заявили о важности наличия надежных инфраструктур, возможном взаимодействии в рамках транспортных сетей, энергетических систем, телекоммуникаций и других проектов, направленных на улучшение и углубление региональной связи.
В этом контексте между таможенными органами двух стран обсуждаются модели осуществления совместного таможенного контроля на приграничных пропускных пунктах. Этот процесс окажет существенное влияние с точки зрения сокращения сроков выполнения таможенных функций, эффективной организации функций и упрощения грузоперевозок», – отметил глава кабмина Армении.