Երեւանի քաղաքապետարանում շարունակվում է տրանսպորտի թանկացման չարաբաստիկ օրինագծի քննարկումը, որը բացարձակ անհիմն էր: Այս մասին Facebook-ի իր էջում ուղիղի եթերում հայտարարեց Երեւանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը:
«Պնդումները, որ քաղաքապետարանը 7 մլրդ դրամ սուբսիդավորում է, հերքվեց բյուջեի կատարողականի ծխսային հատվածի քննարկման ժամանակ: Պարզվեց 4 մլրդ 34 մլն դրամ է ընդամենը քաղաքային բյուջեից սուբսիդավորվում:
Այդպես էլ հրաժարվեցին ներկայացնել, թե օրական որքան գումար է հավաքագրում «Երեւան ավտոբուս» ՓԲԸ-ն:Իրենց թանկացումը 200 դրամ եւ ավելի է, ստացվում է, որ 21 մլրդ դրամ լրացուցիչ մուտք են ապահովում:
Ծիծաղելի էր, որ փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը նիստի ժամանակ պնդեց, որ օրական 550 հազար ուղեւորափոխադրում է լինում, այնինչ 2014-ին WIG-ի հետազոտություններով 630 հազար ուղեւորափորադրում էր լինում օրական եւ կեսից ավելին են կարողանում հավաքագրել: Նրանք պնդում են, որ տարվա կտրվածքով 10 մլր դրամի ստվեր կա»,-ասաց նա:
Ավագանու ընդդիմադիր գործիչը կոչ արեց հասարակությանը ոտքի կանգնել եւ հանրային ճնում գործադրել, որի արդյունքում քաղաքային իշխանությունները տեղի կտան. «Պետք է հանրային ճնշում լինի: Նրանց պնդումը, որ չենք կարողանում, ծախսերը շատ է, անհիմն են: Ամենամեծ կոռուպցիան այն է, որ թաքցնում են, թե որքան գումար է օրական հավաքագրվում ուղեւորավճարներից: Հաջորդ մեծ կոռուպցիան այն է, որ իրենց տվյալներով 10 մլրդ դրամի ստվեր կա»:
«Մայր Հայաստան» խմբակցությունից Գեւորգ Ստեփանյանն էլ հավելեց. «Մարտի 12-ի ավագանու նիստի ժամանակ կբերեն եւ կցանկանան անցկացնել այս խայտառակ նախագիծը: Մնում է միայն, որ ժողովուրդն ընդվզի, ուրիշ ոչ մի տարբերակ չկա դրա դեմն առնելու համար:
Նշենք, որ Երեւանի ավագանու մարտի 12-ի նիստի օրակարգում ներառված է Երեւանում տրանսպորտի թանկացման, միասնական տոմսային համակարգի ներդրման մասին նախագիծը:
30 oրվա համար՝ 8800, 90 օրվա համար՝ 23600 դրամ․ Երևանի քաղաքապետարանը տրանսպորտի նոր սակագներ է ներկայացրել

В мэрии Еревана продолжается обсуждение злополучного проекта о повышении цен на транспорт, которое было абсолютно необоснованным.  Об этом заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook член фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана Месроп Манукян.
«Утверждения о том, что мэрия субсидирует 7 млрд. драмов, были опровергнуты в ходе обсуждения расходного раздела исполняемости бюджета. Оказалось, что из городского бюджета субсидируется всего 4 млрд. 34 млн. драмов.
Они так и не сообщили, сколько денег собирает ЗАО «Ереван автобус» в день? Их повышение составляет 200 драмов и свыше, получается, что они обеспечивают дополнительное поступление в размере 21 млрд. драмов.
Забавно, что вице-мэр Сурен Григорян заявил на заседании, что в день осуществляется 550 000 пассажироперевозок, тогда как в 2014 году, по данным исследований WIG, в день было 630 000 пассажироперевозок и более половины удается собрать. Они утверждают, что в годовом разрезе имеется «тень» в 10 млрд драмов», - заявил Манукян.
Он призвал общественность встать на ноги и применить общественное давление. «Должно быть общественное давление. Их заявления о том, что они ничего не могут сделать, что расходы слишком большие, необоснованные. Самая большая коррупция заключается в том, что они скрывают, сколько денег ежедневно собирается с пассажиров? Следующая большая коррупция заключается в том, что, по их данным, «тень» составляет 10 млрд драмов», - сказал член Совета старейшин Еревана.
В свою очередь, член фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана Геворк Степанян отметил: «На заседании Совета старейшин 12 марта они попытаются провести этот позорный проект. Остается только народу выступить против, другого способа с этим справиться нет».
Отметим, что в повестку заседания Совета старейшин Еревана 12 марта включен проект повышения цен на транспорт и внедрения единой билетной системы.