Այս փուլում, երբ Հայաստանի գլխին վտանգ է կախված, շատ կարևոր է զարգացնել հայ-ռուսական և հայ-իրանական հարաբերությունները, և ոչ թե փչացնել դրանք։ NEWS.am-ի«Ուժի գործոն» հաղորդաշարի եթերում նման կարծիք է հայտնել Ex Oriente Հայաստանի արևելագետների միության համահիմնադիր, քաղաքագիտության դոկտոր Արսեն Գասպարյանը։
«Ռուսաստանը և Իրանը մեզ համար շատ կարևոր գործընկերներ են։ Չի կարելի ուրիշների հետ հարաբերություններ զարգացնել այս երկու երկրների հետ հարաբերությունների հաշվին։ Նրանք, ովքեր ասում են, որ Ռուսաստանը հեռանում է տարածաշրջանից, Ռուսաստանին հարցրե՞լ են՝ հեռանո՞ւմ է․․․ Ի վերջո, խոսքը միջուկային գերտերության մասին է։ Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում պահպանվում է մի քանի դար, այդ թվում՝ այժմ։ Վրաստանում (Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում) այդպես է, Հայաստանում կա ռուսական ռազմաբազա, Էրեբունի օդանավակայանը և սահմանապահ ուժերը, Ադրբեջանի տարածքում ևս կա ռուսական ռազմական ներկայություն՝ Արցախում՝ ի դեմս ռուս խաղաղապահների, այժմ այդ հարցը Մոսկվայի և Բաքվի միջև է միայն։ Ինձ թվում է՝ Հայաստանում խնդիր կա հասկանալու, թե ինչ են ուզում ռուսները։ Հայ-ռուսական երկխոսությունը ձախողվել է, պետք է մտածել, թե ինչպես վերականգնել հայ-ռուսական հարաբերությունները։ Հակառակ դեպքում հայ ժողովրդի համար լուրջ կլինեն հետեւանքներ»,- նշել է Գասպարյանը։
ՀԱՊԿ-ի հետ կապված խնդիրները, նրա գնահատմամբ, կապված են այն բանի հետ, որ 5-6 տարի երկկողմանի մակարդակով Հայաստանի և կազմակերպության անդամ երկրների հարաբերություններում առաջընթաց չի գրանցվել։
«Շատ կարևոր է, որ խորհրդարանական ընդդիմությունն այս երկրներում Հայաստանի նախկին և ներկա դեսպաններին հրավիրի Ազգային ժողով և բացատրություններ ստանա ստեղծված իրավիճակի հետ կապված։ Սրան զուգահեռ գործում է ԵԱՏՄ-ն։ Սա նշանակում է, որ բոլոր այն ներկայացուցիչները, ովքեր աշխատել են այս կառույցներում, ձախողել են իրենց աշխատանքը։ Սա դիվանագիտության ձախողում է»,- ասաց Գասպարյանը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Թուրքիան Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ներկայացնում է Արևմուտքը, և վերջինը Հարավային Կովկասը տեսնում է որպես Թուրքիայի ապագա ազդեցության գոտի՝ Ռուսաստանի ազդեցության թուլացման հեռանկարով, ուստի, հայ-թուրքական սահմանը ոչ միայն երկու երկրների, այլև ՀԱՊԿ-ի և ՆԱՏՕ-ի սահմանը։
Գասպարյանի դիտարկմամբ՝ այժմ Ռուսաստանի շահերը մի շարք հարցերում համընկնում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի շահերի հետ, բայց չի բացառում, որ ռուս-թուրքական հարաբերությունների բնույթը կարող է փոխվել ժամանակի ընթացքում և որոշակի հանգամանքներում։
«Ռուսաստանը չի մոռանա Անկարայում ՌԴ դեսպանի սպանությունը, ինքնաթիռի խոցումն ու օդաչուի սպանությունը, սրանք հարվածներ են, որոնք պետությանն են հասցվել, և պետությունները պատասխան հարված հասցնում են, երբ դրա ժամանակը գալիս է։ Մյուս կողմից, սակայն, Հայաստանը չպետք է սրա վրա խաղա։ Հատկապես Արցախի կորստից հետո մենք պետք է կենտրոնանանք ներքին խնդիրների լուծման վրա, որոնք շատ են։ Հայաստանին պետք է իշխանություն, որը կարող է գործարքներ կնքել՝ ելնելով հայ ժողովրդի շահերից։ Ինչո՞ւ կորցրինք Արցախը՝ որովհետեւ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը գործարքի չգնաց Ռուսաստանի հետ, իսկ Արցախի բանալիները Մոսկվայում էին, եթե Պեկինում լիներ, կասեի՝ գնացեք Պեկին․․․ Պետք էր հասկանալ, թե ինչից կարելի է հրաժարվել, ինչ կարելի է ձեռք բերել։ Եթե Հայաստանն այս անգամ էլ չկարողանա գործարքի գնալ Ռուսաստանի հետ իր անկախությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պահպանելու համար, դա կարող է հանգեցնել ծայրահեղ բացասական հետևանքների։ Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև պատերազմը, որը մղվում է Ուկրաինայում, կարող է պրոյեկտվել Կովկասում, և եթե մենք այս խաղը ճիշտ չխաղանք, կարող են լուրջ հետևանքներ լինել»,- շեշտեց նա։
Գասպարյանի համոզմամբ՝ Սյունիքի և այնտեղով անցնելիք հնարավոր ճանապարհի հարցում Հայաստանը պետք է գործարքի գնա Ռուսաստանի և Իրանի հետ, իսկ թե ինչ է ասում Արևմուտքնը, կարծում է, այդքան էլ կարևոր չէ։
«Եթե Իրանում մտահոգություններ կան Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, դա նշանակում է, որ հայկական դիվանագիտության մեջ իրանական գծի հետ կապված թերացում կա։ Արեւմուտքին պետք է բացատրել Թեհրանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը»,- նկատեց Գասպարյանը՝ անդրադառնալով Իրանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից հայաստանցի գործընկերների հետ հանդիպումներում վերջին ամիսներին հնչեցվող հայտարարություններին առ այն, որ արտատարածաշրջանային ուժերի ներգրավումը Հարավային Կովկասում լուրջ հետևանքներ կունենա։

На данном этапе, когда над Арменией нависла угроза, очень важно развитие армяно-российских и армяно-иранских отношений, а не шаги, которые ведут к их ухудшению. Об этом в гостях у Новости Армении – NEWS.am на передаче «Фактор силы» заявил политолог Арсен Гаспарян.
«Россия и Иран – очень важные для нас партнеры. Нельзя развивать отношения с другими за счет отношений с этими двумя странами.  Люди в Армении, которые говорят, что Россия уходит из региона, спрашивали у России, уходит ли она? Ведь речь идет о ядерной сверхдержаве. Спрашивали они, хочет ли Россия видеть Армению в Союзном государстве.
Военное присутствие России в регионе сохраняется уже несколько столетий, в том числе и сейчас. В Грузии (в Абхазии и Южной Осетии) оно есть, в Армении есть, в Арцахе тоже – в виде российских миротворцев. Мне кажется, в Армении существует проблема понимания того, чего хотят русские. Армяно-российский диалог провален, нужно думать, как восстановить армяно-российские отношения. В противном случае для армянского народа будут последствия.
У нас и с США нет повестки сотрудничества, нет должного уровня товарооборота, нет попыток импортировать оттуда технологии. Нужно активно развивать двусторонние отношения также со странами Евросоюза», – подчеркнул Гаспарян.
Он напомнил, что Запад в регионе Южного Кавказе представляет Турция, поэтому армяно-турецкая граница – не просто границ двух стран, а граница между ОДКБ и НАТО.
Эксперт не исключил, что характер российско-турецких отношений со временем и при определенных обстоятельствах может измениться.
По его мнению, Россия не забудет про убийство российского посла в Анкаре и про сбитого летчика, но Армении нужно играть не на этом.
«Особенно после потери Арцаха мы должны сконцентрироваться на решении внутренних проблем, коих очень много.
Армении нужна власть, которая может пойти на сделки в интересах армянского народа. Почему мы потеряли Арцах? Потому что армянское политическое руководство не пошло на сделку с Россией, а ключи к Арцаху были в Москве. Нужно было понять, что можно было уступить, а что приобрести», – отметил он.
По его словам, произошло совпадение интересов России с Турцией и Азербайджаном, и если Армения и на этот раз не сможет пойти на сделку с Россией с целью удержать независимость и территориальную целостность, то это может привести к крайне отрицательным последствиям.
«Война между Россией и НАТО, которая ведется на Украине, может быть спроецирована на Кавказе, и если мы правильно не сыграем в эту игру, то могут быть серьезные последствия», – сказал политолог.
Он считает, что с Ираном также нужно идти на сделку по вопросу так называемого коридора через Армению.
«Если в Иране звучат беспокойства по поводу внешней политики Армении, значит, есть упущение армянской дипломатии по линии Ирана. Западу нужно объяснять необходимость развития отношений с Тегераном», – сказал Гаспарян.
Проблемы с ОДКБ, по его оценке, связаны с тем, что в течение 5-6 лет на двустороннем уровне в отношениях Армении со странами-членами Организации прогресса нет.
«Очень важно, чтобы парламентская оппозиция вызвала в Национальное Собрание бывших и действующих послов Армении в этих странах и получила разъяснения в связи со сложившейся ситуации. Параллельно с этим есть ЕАЭС. Это означает, что все представители, которые работали в этих структурах, провалили свою работу. Это провал дипломатии», – заявил политолог.
Он выразил недоумение тем, что армянская дипломатия и силовые структуры не реагировали на изменение в российско-азербайджанских и российско-турецких отношениях, которое происходило в течение долгого времени.
«Вокруг Армении сложилась опасная ситуация, а внешняя политика Армении лишена содержательности», – заключил Гаспарян.