Ընդդիմությունը դեմ չէ արևմտյան կենտրոնների հետ աշխատանքին, նման բան նախկինում էլ է եղել ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի հետ, բայց այդ համագործակցությունը վտանգավոր է, եթե այն արվում է ինչ-որ մեկի դեմ, այս դեպքում դաշնակցի դեմ: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 15-ին, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ դիմելով Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին, ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը։
«Եթե նայում ենք 2018-ից վարվող քաղաքականությանը, ապա գոնե սխալները միակողմանի չեն եղել:
Նեղացած կնոջ օրինակը չպետք է լինի, երբ ամուսինը դավաճանում է, ինքն էլ դրա դիմաց գնում դավաճանում է, բայց դրանից ոչ մի բան չի շահում, ուղղակի դառնում է փչացած»,- պատկերավոր բացատրեց Քոչարյանը։
Ի պատասխան Արարատ Միրզոյանն ասաց. «Չեի ուզի, բայց անկեղծորեն ցավում եմ, որ մեր կարգավիճակը տենց եք տեսնում եւ մեզ դավաճանվող կնոջն եք նմանեցնում, որ պարտվոր է համակերպվել մնացած բաների հետ:
Ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ Հայաստանը որեւէ մեկի դեմ, որեւէ ծրագրում ներգրավված չի եւ իր հարաբերություններն այդպես չի կառուցում: Եթե նկատի ունեք ՌԴ-ն եւ մեր հարաբերությունների խորացումն Արեւմուտքի հետ, ապա ուղիղ կարող եմ ասել ԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունների խորացումն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ: Նույնիսկ նպատակ չունի հարեւանների դեմ օգտագործել: Նպատակը միայն ՀՀ անվտանգության բարձրացումն է»:

Оппозиция не против работы с западными центрами, подобное было и ранее - с ЕС и НАТО. Но это сотрудничество опасно, если оно осуществляется против кого-то, в данном случае против союзника. Об этом заявил 15 марта в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям во время обсуждения отчета о ходе и результатах реализации программы Правительства (2021-2026 гг.) за 2023 год депутат от блока «Армения» Левон Кочарян, обращаясь к главе МИД РА Арарату Мирзояну.
«Если посмотреть на политику, проводимую с 2018 года, то, по крайней мере, ошибки не были односторонними», - отметил он.
«Уверяю вас, что Армения не участвует ни в каких программах против кого-либо и не строит таким образом свои отношения. Если вы имеете в виду Российскую Федерацию и углубление наших отношений с Западом, то я могу прямо сказать, что углубление наших отношений с ЕС не направлено против РФ. Это даже не предназначено для использования против соседей. Цель лишь одна - повышение безопасности РА», - ответил министр Мирзоян.