Նիկոլ Փաշինյանը ամենից շատ սարսափում է Հայաստանի ժողովրդից, ոչ թե Ադրբեջանից եւ իհարկե, ինքը կաշկանդվում է քայլեր անելիս, որովհետեւ գիտի, որ հետեւանքները կարող են լինել անկանխատեսելի ու տարերային: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքական վերլուծաբան Ստեփան Դանիելյանը:
«Եթե անգամ կազմակերպված քաղաքական ուժ չլինի գործող իշխանության դեմ, ապա այս քայքայման գործընթացը կարող է բերել ավելի վատ հետեւանքների իրենց իշխանության, իրենց կյանքի համար, քան ինչ-որ քաղաքական ուժի դեպքում»,-ասաց ն:
Դիտարկմանը, որ գործող իշխանության եւ վարչապետի վարկանիշը շատ ցածր է, ինչու նման պայմաններում ի հայտ չեն գալիս այլընտրանքային եւ ուժեղ քաղաքական ուժեր, քաղաքագետը պատասխանեց. «Հայաստանում կա իշխանություն, որն ունի օրակարգ՝ զիջել ամեն ինչ, որ պատերազմ չլինի: Այլընտրանքային քաղաքական ուժ, որ ունենա օրակարգ եւ ներկայացնի հանրությանը, եւ դա լինի ընդունելի, գոյություն չունի: Քաղաքական այլընտրանք հանդիսացող ուժերը ինտելեկտուալ առումով, ըստ էության, իմպոտենտ են»:

Альтернативные политические силы Армении с интеллектуальной точки зрения – импотенты. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Степан Даниелян.
По его словам, в Армении есть власть, у которой имеется повестка – отказаться от всего, чтобы не было войны. Однако альтернативной политической силы, которая имела бы приемлемую повестку и представляла бы ее общественности, не существует.
Политолог считает, что премьер-министр Армении Никол Пашинян больше всего боится не Азербайджана, а народа Армении. «Он сдержан в принятии мер, поскольку знает, что последствия могут быть непредсказуемыми. Даже если против действующей власти не будет организованной политической силы, этот процесс разложения может принести худшие последствия для их власти, для их жизни, чем в случае с какой-то политической силой», – подчеркнул Даниелян.