Ռուսաստանը եկել է, հանձնել է Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին ու վերադարձել Ռուսաստան: Այս մասին «Կառուցելով ապագան» խորագիրը կրող «ԱՊՐԻ» ֆորումի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Երբ Հայաստանն ամբողջությամբ կախված էր Ռուսաստանից, պատերազմ չե՞նք ունեցել՝ ունեցել ենք։ Եկեք արձանագրենք, որ մինչև այս գոյություն ունեցող իրավիճակի պատճառով ենք մենք հայտնվել պատերազմում: Մենք փորձել ենք այս փոփոխություններով կայունություն բերել ու համոզված ենք, որ այս փոփոխությունները կայունություն են բերելու»,- նշեց նա՝ խոսելով արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխության մասին։
Գրիգորյանը պնդեց՝ Ռուսաստանն է վերցրել Լեռնային Ղարաբաղը. ՍՍա է տեղի ունեցել, երբ մենք ամբողջովին կախված էինք Ռուսաստանից։ Ռուսաստանը եկել, մեր ձեռքից վերցրել է Լեռնային Ղարաբաղը, վերադարձրել է Ադրբեջանին, հետո հետ գնացել, սա է ամբողջ իրականությունը։ Ես պնդում եմ՝ Ռուսաստանը վերցրել է Լեռնային Ղարաբաղը»,- ասաց նա՝ շեշտելով՝ առանց Ռուսաստանի թույլտվության՝ պատերազմ տեղի չէր ունենա։

Russia came, took Nagorno-Karabakh, returned it to Azerbaijan, then went back. The Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, told this to reporters Wednesday during the forum entitled "Building the Future."
"Didn't we [i.e. Armenia] have a war when Armenia was completely dependent on Russia? We did. Let's record that it is because of this existing situation that we ended up at war. We have tried to bring stability with these changes, and we are convinced that these changes will bring stability," said Grigoryan, speaking about the current change in Armenia's foreign political vector.
He insisted that Russia took Nagorno-Karabakh. "This happened when we were completely dependent on Russia. Russia came, took Nagorno-Karabakh from our hands, returned [it] to Azerbaijan, then went back; this is the whole reality. I insist Russia took Nagorno-Karabakh," said the secretary of the Security Council of Armenia, stressing that the war in 2020 would not have happened without Russia's permission.