Մենք գոհ չենք ժողովրդավարության այն որակից, որը կա Հայաստանում: Այդ մասին, այսօր՝ հուլիսի 1-ին, «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում 2024» քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մասնավորապես, ՏԻՄ մակարդակներում ընտրությունները բավարար չափով, իմ կարծիքով, քաղաքականացված, քաղաքացիականացված եւ հմայնքացված չեն»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով խոսքի եւ մամուլի ազատությանը, վարչապետն ասաց, որ պետք է այնպես անել, որ խոսքի եւ մամուլի ազատությունը հանրության կողմից ընկալվի ոչ թե որպես «ցնցոտիավոր ջադու», այլ որպես՝ «վայելչատես այցելու»:
Արձանագրումը, որ արել եմ դեռևս 2018 թվականին, շարունակում է մնալ անսասան. Ժողովրդավարությունը մեզ համար հանգամանքների բերում չէ, այլ ռազմավարություն և կառավարությունը շարունակելու է այս ռազմավարական ուղեգիծը: Մի բան հստակ է՝ Հայաստանում ժողովրդավարությունը արմատավորված է և միջազգային հանրությունը Հայաստանը ընկալում է որպես գլոբալ ժողովրդավարության մաս»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:

We are not satisfied with the quality of democracy that exists in Armenia. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at the Armenian Forum for Democracy on Monday
"Particularly, in my opinion, elections at local government levels are not sufficiently politicized, civilized, and communalized," Pashinyan added.
Referring to the freedom of speech and the press in Armenia, the PM said that it is necessary to make sure that this is perceived by the Armenian public as something that is positive.
"The record I made back in 2018 remains unwavering. For us, democracy is not a matter of circumstances, but a strategy, and the government will continue on this strategic path. One thing is clear: democracy is rooted in Armenia, and the international community perceives Armenia as a part of global democracy," Pashinyan stated.