Հայաստանի կողմից խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու մասով որևէ ձգձգում չկա: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 5-ին, ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ մամուլիս ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Մենք պատրաստ ենք այն ստորագրել, եւ կարելի է ասել, գնդակը գտնվում է ադրբեջանական կողմում»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի համաձայնեցմանը, Սիմոնյանն ասաց, որ գործընթացը շարունակվում է. «Մենք լիահույս ենք, որ հաջողության կհասնենք»:

There is no delay on the part of Armenia in signing the peace treaty with Azerbaijan. Armenia’s National Assembly speaker, Alen Simonyan, stated this during a joint press conference with the visiting US delegation, led by Senator Roger Wicker, in Yerevan Friday.
"We [i.e. Armenia] are ready to sign it, and we can say that the ‘ball’ [in this regard] is on the Azerbaijani side," Simonyan said.
As for agreeing on the regulation of the border delimitation commissions Armenia and Azerbaijan, he said that this process is underway.