Եկել է ժամանակը, որ ԲՐԻԿՍ-ը եւ ՇՀԿ-ն համատեղ միաբեւեռից երկբեւեռի անցման փոխակերպում մտցնեն։ Այս մասին հայտնել է ԲՐԻԿՍ առեւտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Սամիպ Շաստրին «ԲՐԻԿՍ-ի եւ ՇՀԿ-ի հետ Հայաստանի եւ ԵԱՏՄ-ի համագործակցության նոր հորիզոններ» միջազգային համաժողովի բացման ժամանակ, որն ընթանում է Երեւանում։
Նա նշել է, որ Հնդկաստանը աշխարհի հինգերորդ տնտեսությունն է, նրա աճը շարունակվում է, եւ 2030թ. երկիրը կարող է դառնալ  աշխարհի երրորդ տնտեսությունը։ «Յուրաքանչյուր երկիր պետք է ձգտի դրան։ Պատժամիջոցները բացասական երեւույթ են, բայց դրական խթան են հանդիսանում»,- ասել է Սամիպ Շաստրին։
ԲՐԻԿՍ երկրները մշակութապես եւ աշխարհագրորեն տարբերվում են, բայց նրանց պետք է միավորի կանաչ ապագան, մանավանդ որ ԲՐԻԿՍ երկրները ամենահեռանկարային տնտեսություններից են։ «Երեկ այցելեցինք Արարատի մարզ, եւ ես տեսա, թե որքան է Հայաստանը կախված գյուղատնտեսությունից, տեսա կանաչ դաշտեր, որոնք այսօր Հնդկաստանում դժվար է գտնել։ Մենք կդիտարկենք Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունը, թե ինչպես Հնդկաստանը կարող է ներդրումներ անել Հայաստանում, եւ ինչպես Հայաստանն իր հերթին կարող է ներդրումներ անել Հնդկաստանում»,- տեղեկացրել է նա։ Սամիպ Շսստրին նշել է, որ գտնվում է հազարամյակների մշակույթ ունեցող երկրում, ինչը մեծ պատիվ է իր համար։

Пришло время, когда БРИКС и ШОС совместно могут совершить трансформацию от монополярного к многополярному миру. Об этом заявил заместитель председателя Торгово-промышленной палаты БРИКС Самип Шастри на открытии международного форума «Новые горизонты сотрудничества Армении и ЕАЭС с БРИКС и ШОС», проходящего в Ереване.
Он отметил, что Индия - это пятая экономика мира, ее рост продолжается и до 2030 г она может стать третьей экономикой мира. «Каждая из стран должна стремиться к этому. Санкции - отрицательное явление, но дают положительный стимул, чтобы реализовать потенциал, вырваться из тисков зависимости», - заявил Самип Шастри.
Страны БРИКС культурно и географически отличаются, но их должно объединять зеленое будущее, тем более, что страны БРИКС - среди самых перспективных экономик. «Вчера мы посетили Араратскую область, и я увидел, насколько Армения зависит от сельского хозяйства, видел зеленые поля, что сегодня в Индии найти трудно. Мы будем рассматривать возможности инвестиций в Армении, как Индия может инвестировать в Армении, и как Армения в свою очередь может инвестировать в Индии», - сообщил он. В заключение Самип Шастри отметил, что находится в стране многотысячелетней культуры, что для него большая честь.