Այն, ինչ տեղի է ունենում այսօր, հայ-ադրբեջանական կարգավորման հետ ոչ մի առնչություն չունի, դա ավելի շատ առնչություն ունի տարածաշրջանում Ռուսաստանի դերի և կարգավիճակի հետ: Դրա մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Արցախի նախկին արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը։
Նա նշել է, որ այսօր փորձեր են արվում նվազեցնելու Ռուսաստանի Դաշնության դերը Հարավային Կովկասում, մի քայլ, որին Մոսկվան երբեք չի դիմի՝ հաշվի առնելով իր համար այս տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական նշանակությունը։
«Ակնհայտ է, որ Պուտինի Բաքու այցի հիմնական օրակարգը հենց այդ հարցն էր։ Ռուսաստանի Դաշնության և Արևմուտքի միջև լիակատար առճակատում կա, և մեր տարածաշրջանը դարձել է առճակատման ասպարեզներից մեկը նաև Հայաստանի իշխանությունների որոշակի քայլերի արդյունքում»,- նշել է Միրզոյանը։
Դիվանագետը պարզաբանել է, որ Ռուսաստանը հետապնդում է իր շահերը և տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններում իր համար վտանգավոր երևույթներ է տեսնում և որոշակի քայլեր է ձեռնարկում։
«Ադրբեջանը չի հրաժարվել Հայաստանի տարածքով անցնող միջանցքից։ Սակայն սա ավելի գլոբալ խնդիր է, որում ներգրավված է նաև Թուրքիան, ուստի այն պետք է դիտարկել ռուս-թուրքական հարաբերությունների համատեքստում, որտեղ նույնպես ամեն ինչ այդքան հարթ չէ։
Ռուսաստանն իր հերթին համոզված է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը կարող է օգնել պահպանել իր ներկայությունը տարածաշրջանում»,- հավելել է Կարեն Միրզոյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Երևանի և Մոսկվայի միջև դիվանագիտական ​​երկխոսությունն անկում է ապրել՝ հասնելով՝ «Հիմարն ինքդ ես» մակարդակի։
«Միևնույն ժամանակ, մեր պետական ​​շահերը ենթադրում են կշռադատված հարաբերություններ հաստատել տարածաշրջանի երկրների և տարածաշրջանում շահեր հետապնդող երկրների հետ»,- նշել է դիվանագետը։
Նա չի կարծում, թե Հայաստանի կողմից Ռուսաստանի դեմ կտրուկ քայլեր կլինեն, քանի որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ տնտեսական սերտ կապեր գոյություն ունեն։
«Նրանք, ովքեր փորձում են հրաժարվել Ռուսաստանի Դաշնության հետ սերտ համագործակցությունից, իրական այլընտրանք չեն առաջարկում»,- հայտարարել է նախկին նախարարը։
Նա շատ վտանգավոր ցուցանիշ համարեց այն, որ երկրի ղեկավարը (Լուկաշենկոն-խմբ.) իրեն թույլ է տալիս խոսել ինքնիշխան պետության (Հայաստանի) մասին այն տոնով, որով նա արտահայտվում էր։
«Դա վկայում է միջազգային ասպարեզում Հայաստանի իմիջի մասին։ Իսկ եթե այսպես շարունակվի, նման հայտարարություններ կարող են անել այլ երկրների ղեկավարները։ Դա անհետևողական, անբացատրելի, միջազգային ասպարեզում չընկալվող տարօրինակ գաղափարների վրա հիմնված արտաքին քաղաքականության արդյունք է։
Բացի դրանից, տարօրինակ միտում կա, երբ Հայաստանի իշխանությունները որոշ երկրների հայտարարություններին շատ արագ են արձագանքում, իսկ մյուս դեպքերում հայերի և Հայաստանի դեմ հարձակումներն անտեսում են»,- եզրափակել է Միրզոյանը։

Происходящее сегодня не имеет никакого отношения к армяно-азербайджанскому урегулированию, это больше относится к роли и статусе России в регионе. Об этом в беседе с новости Армении-NEWS.am заявил бывший министр иностранных дел Арцаха Карен Мирзоян.
По его словам, сегодня ведутся попытки снизить роль РФ на Южном Кавказе, на что, осднако, Москва не пойдет, учитывая геополитическую важность этого региона для нее.
«Очевидно, что основной повесткой во время визита Путина в Баку был этот вопрос. Ведется глобальное противостояние между РФ и Западом, и наш регион стал одной из арен противостояния в результате определенных шагов также властей Армении», – отметил он.
Дипломат пояснил, что Россия преследует свои интересы и видит в происходящем в регионе опасные для себя явления и предпринимает определенные шаги.
«Азербайджан не отказался от коридора через территорию Армении. Однако это более глобальный вопрос, в который вовлечена также Турция, поэтому его нужно рассматривать в контексте российско-турецких отношений, где тоже не все так гладко.
Россия же, в свою очередь, полагает, что 9-й пункт заявления от 9 ноября 2020 года может помочь сохранить ее присутствие в регионе», – добавил он.
По его оценке, дипломатический диалог между Ереваном и Москвой упал до уровня «сам дурак».
«При этом наши государственные интересы предполагают налаживание обдуманных отношений со странами региона и странами, которые преследует интересы в регионе», – сказал Мирзоян.
Он не думает, что будут резкие шаги со стороны Армении против России, так как существуют тесные экономические связи с РФ.
«Те, кто пытаются отказаться от тесного сотрудничества с РФ, реальной альтернативы не предлагают», – заявил экс-министр.
Он счел очень опасным показателем то, что руководитель страны (Лукашенко-ред.) позволяет себе говорить о суверенном государстве (Армении) в таком тоне, в котором он высказался.
«Это говорит об имидже Армении на международной арене. И если так продолжится и дальше, то такие заявления могут прозвучать из уст руководителей также других стран. Это результат проводимой Ереваном внешней политики, не последовательной, не объяснимой, основанной на странных идеях, которые не воспринимаются на международной арене.
Кроме того, наблюдается странная тенденция, при которой власти Армении на заявления определенных стран реагируют очень быстро, а в других случаях игнорируют выпады в отношении армян и Армении», –  заключил Мирзоян.