Որոշ աշխատանքներ են տարվում գերիներին վերադարձնելու ուղղությամբ։ Այս մասին սեպտեմբերի 2-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
«Հայաստանի ղեկավարը չցանկացավ բացել փակագծերը. Ես նույնպես ձեռնպահ կմնամ մեկնաբանություններից»,- հավելեց նա։
Նա ասաց, որ սկզբնական փուլում հնարավորություն է ունեցել կապ հաստատել և զրուցել Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ, որը նույնպես պատանդ է վերցվել։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ Շահրամանյանը կոչ արեց պարզաբանել դրանք և բաց խոսել հասարակության հետ։

Some work is being done to return the Armenian captives from Azerbaijan. Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Samvel Shahramanyan stated this in an interview with reporters Monday.
"The head of Armenia [i.e. PM Nikol Pashinyan] did not want to open the brackets [in this regard]. I will also refrain from comments," added Shahramanyan.
He said that at the initial phase he was able to establish contact and talk with the Artsakh military-political leadership which was also taken hostage.
Also, Shahramanyan called to clarify the recent statements by Pashinyan about the former minister of state of Artsakh, Ruben Vardanyan, and to speak openly with the public.