Այս դատավարությունն ուղղակի մի խայտառակություն էր, փաստաբանների հետ քննարկում ու ասում՝ սա իրավաբանության խոշտանգում էր։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 28-ին, դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով իր և մյուսների գործով վերաբացված դատավարությանը։
«Ես չեմ մտածել, որ կարելի է մեկ դատական նիստի ժամանակ այսքան օրենքի խախտումներ թույլ տալ»,- ընդգծեց երկրորդ նախագահը։
Անդրադառնալով իրեն առաջադրված նոր մեղադրանքին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն այն որակեց որպես հեքիաթ․ «Դուք այդ հեքիաթը լսե՞լ եք։ Ես նաուշնիկը դրել, փակել էի դրա համար, որ այդ անհեթեթությունը չլսեմ։ Չեմ ուզում իրավական հարցերի մեջ խորանալ, որովհետև կարծում եմ՝ դա փաստաբաններն ավելի լավ դա կանեն։ Ասում են՝ ապօրինի հրամանագիր է եղել արտակարգ դրության մասին, ինչո՞ւ է այն ապօրինի, որ այդ հրամանագիրը հաստատվել է Ազգային ժողովի կողմից։ Ասում են՝ իրավունք չուներ հրամանագիր տալու, եթե դատախազն իրավաբանությունից մի քիչ գոնե բան հասկանար, երևի կբացեր Սահմանադրությունը, անցումային շրջանում գրած է, որ մինչև օրենքի ընդունումը հրամանագրով նախագահն իրավունք ունի մտցնել արտակարգ դրություն»։
Հարցին՝ «Մարտի 1-ի» իրադարձություններին ռազմական ոստիկանության ներգրավմանը՝ երկրորդ նախագահը բերեց COVID-ի արտակարգ դրության օրինակը․ «Այդ շրջանում էլ ռազմական ոստիկանությունը ուղղակի մասնակցում էր արտակարգ ռեժիմի իրականացմանը։ Ռազմական ոստիկանը նույն ոստիկանն է, COVID-ի ժամանակ ռազմական ոստիկանությունը իրականացնում էր նաև այդ ռեժիմը»։
Դիտարկմանը, թե զինծառայողները կրակել են ցուցարարների ուղղությամբ, Ռոբերտ Քոչարյանը պնդեց, որ դա սուտ է, կան նույնիսկ տեսանյութեր այն մասին, թե ինչպես են ցուցարարները ավտոմատով կրակում ոստիկանների ուղղությամբ․ «Չե՞ք տեսել․ առաջարկում եմ այդ հոլովակները թարմացնել։ Ինձ հայտնի չէ այն փաստը, որ զինծառայողներ են կրակել։ Այդ պարկուճների փոխելը միֆոլոգիայի ժանրից է։ Խոսքը հունիսի մասին է, այսինքն՝ ամռանը, ես ապրիլի 9-ից պաշտոնի չեմ եղել, բացարձակ տեղյակ չեմ։ Արտակարգ դրությունը մտցվել է երբ արդեն ունեցել ենք մոտ 20 վիրավոր ոստիկանական զորքերից, առաջին վիրավորները դեռ ցերեկն ենք ունեցել և մի քանի հրկիզված ոստիկանական մեքենա։ Արտակարգ դրություն մտցնելու հանգամանքը հիմնավորված էր ամբողջովին»։
Հարցին՝ արդյո՞ք ինքը քաղաքական պատասխանատվություն զգում է 10 ցուցարարի մահվան մեջ, Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց․ «Կարծում եմ՝ չի կարող ղեկավար լինել, որի համար դա մեծ տհաճություն չլինի։ Իհարկե։ Հատկապես  որ մեկ ամիս էր մնում իմ ժամկետը լրանալուն։ Այդ հարցը պետք է տալ այն մարդկանց, որոնք այդ բախումները հրահրել են։ Երկրի ղեկավարի համար կարևորը պետք է լինի երկրի կայունությունը և սահմանադրական կարգը։ Եթե ինքը զոհաբերում է կարևորը հնարավոր հետևանքների պատճառով, ուրեմն ինքը բավականաչափ պաշտոնի ծանրությունը չի զգում։ Վիրավոր ոստիկանների քանակը եռակի ավելի էր, քան ցուցարարների։ Ես այցելել եմ հոսպիտալ ու տեսել՝ ինչ կարգի վիրավորված երիտասարդ զինվորներ ունենք, բոլորը գրեթե բեկորային ու այրվածքներով՝ մոտ 200 հոգի։ Եթե կան մարդիկ, որոնք դա չեն ուզում տեսնել, դա իրենց խնդիրն է»։

Этот судебный процесс просто позорный, во время обсуждений адвокаты говорят, что это пытка юриспруденции. Об этом заявил в беседе с журналистами после судебного заседания 28 ноября второй президент Армении Роберт Кочарян, касаясь возобновленного судебного разбирательства по делу Кочаряна и других.
«Я не думал, что во время одного судебного заседания можно допустить столько нарушений закона», - заявил Кочарян.
Говоря о выдвинутом против него новом обвинении, экс-президент назвал его сказкой. «Вы слышали эту сказку? Я надел наушники, чтобы не слышать эту чушь. Я не хочу углубляться в правовые вопросы, поскольку, думаю, что адвокаты это сделают лучше. Говорят, что был незаконный указ о чрезвычайном положении. А почему он незаконный, если указ был утвержден парламентом? Говорят: не имел права давать указ. Если бы прокурор хоть немного разбирался в юриспруденции, он бы, наверное, открыл Конституцию, в промежуточном периоде написано, что до принятия закона президент своим указом имеет право ввести чрезвычайное положение», - сказал он.
На вопрос о вовлеченности военной полиции в события 1 марта, второй президент привел в пример введения ЧП во время COVID. «И в тот период военная полиция непосредственно участвовала в реализации режима чрезвычайного положения. Военный полицейский - тот же полицейский, во времена COVID военная полиция также осуществляла этот режим», - сказал он.
На замечание о том, что военнослужащие стреляли в направлении протестующих, Кочарян заявил, что это ложь, есть даже видеоматериалы о том, как протестующие стреляли из автоматов в полицейских. «Разве вы не видели? Предлагаю обновить эти ролики. Мне неизвестно о том, что военнослужащие стреляли. Речь идет об июне, я с 9 апреля не был в должности, вообще, не в курсе. Чрезвычайное положение было введено, когда у нас уже было около 20 раненых полицейских, днем у нас были первые раненые и было подожжено несколько полицейских машин. Обстоятельство введения чрезвычайного положения было полностью обоснованным», - подчеркнул экс-президент.
На вопрос, чувствует ли вы политическую ответственность за гибель 10 протестующих, Кочарян ответил: «Я думаю, не может быть руководителя, для которого это не было бы большой неприятностью. Конечно. Тем более что до истечения моего срока оставался месяц. Этот вопрос следует задать людям, которые спровоцировали данные столкновения».