Շատ կարեւոր է, որ մեկ տարի առաջ սկսված նախաձեռնությունը՝ ուղղված երկու երկրների քաղաքացիական հասարակությունների, գործարար եւ ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչների համագործակցության ընդլայնմանը, իր զարգացումն է ստացել։ Համոզված եմ, որ հանրային դիվանագիտության եւ ռուս-հայկական հարաբերությունների դերը ամրապնդվում է՝ մնալով մեր երկրների միջեւ երկխոսության կարեւորագույն միջոցներից մեկը։ Այս մասին նոյեմբերի 29-ին ասել է ՌԴ Հանրային պալատի, Ռուսաստանի ժողովուրդների ասամբլեայի Համառուսական հանրային-պետական կազմակերպության խորհրդի անդամ Վլադիմիր Զորինը «Ռուսաստան-Հայաստան» II Հանրային համաժողովում։
«Այսօր այստեղ մենք խոսում ենք նոր ծրագրերի եւ նախագծերի մասին՝ ուղղված ռուս-հայկական հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Կցանկանայի մեկ անգամ եւս հիշեցնել, որ համաժողովի նախօրեին, ՌԴ Հանրային պալատի հարթակում տեղի ունեցավ երկու երկրների երիտասարդների հանդիպումը, որին մասնակցեցին ՌԴ եւ ՀՀ առաջատար բուհերի ուսանողներ, ասպիրանտներ։ Քննարկման թեման Ռուսաստանի եւ Հայաստանի պատմական կապերն էին, նրանց համագործակցության ապագան»,- նշել է նա։
Վլադիմիր Զորինի խոսքով՝ միջոցառման մասնակիցները փորձագետների հետ միասին ներկայացրել են ընթացիկ իրավիճակը եւ քաղաքական, տնտեսական եւ մեր երկրների միջեւ հումանիտար համագործակցության հեռանկարները, ինպես նաեւ քննարկել են հարցեր՝ կապված Ռուսական կայսրության կողմից պարսկական լծից Հայաստանի ազատագրման 200-ամյակի տոնակատարությանը։
«Հենց այսօր արդեն ներկայացվում են ամենահետաքրքիր նախագծերը, եւ այստեղ արդեն կոնկրետ խոսակցություն է ընթանում դրանց մասին։ Եվ իհարկե, խոսքը մեր գործունեության բոլոր ոլորտների մասին է՝ երիտասարդական, գիտական, գործնական։ Եվ ես կարծում եմ, որ դա զարգացման հետագա խթան կստանա։ Մենք կարող ենք կոտրել բացասական, հաճախարհեստականորեն մեր հակառակորդների կողմից նախաձեռնված, մեր ժողովուրդների դաշնակցային հարաբերությունների քայքայմանն ուղղված թրենդները։ Երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման խնդիրը մեր երկրների քաղաքացիական հասարակության խնդիրն է»,- ասել է Զորինը։
«Հենց մենք պետք է ստեղծենք կայուն կապեր երիտասարդական, կրթական, գիտական փոխանակության միջոցով, համատեղ նախագծեր մշակույթի, սպորտի, բիզնեսի ոլորտում, պահպանել պատմական, հոգեւոր ժառանգությունը... Այդ ժամանակ մենք կկարողանանք վերականգնել վերջին տարիներին հանրային վստահության փոքր-ինչ նվազած մակարդակը միմյանց նկատմամբ։ Համոզված եմ, որ հենց վստահությունը կստեղծի անհրաժեշտ բազա մեր հարաբերությունների բարելավման համար պաշտոնական մակարդակով»,- ավելացրել է Վլադիմիր Զորինը։
Նա հիշեցրել է, որ ՌԴ Հանրային պալատը հիմնական հարթակն է քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, նրա կառույցների համար, երկխոսության հիմնական հարթակ իշխանության եւ փորձագիտական հանրույթի եւ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների միջեւ։
«Ուստի մենք, որպես քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, կարող էինք ավելի ակտիվորեն համատեղ աշխատել Հայաստանի ոչ առեւտրային հատվածի հետ։ Դա ե՛ւ փոխգործակցությունն է Տնտեսական, սոցիալական եւ նման ինստիտուտների միջազգային ասոցիացիայի շրջանակում, ե՛ւ ընտրությունների միջազգային-հանրային դիտարկումը, ե՛ւ հանրաքվեներն արտասահմանում, մշակութային փոխանակումները, համագործակցության ընդլայնումը հումանիտար, սոցիալական ոլորտում եւ արդյունաբերությունում», -ասել է Զորինը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանն ինքնատիպ երկիր է այն իմաստով, որ այնտեղ ապրում է 194 ժողովուրդ, եւ այդ ցանկի մեջ են մտնում նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության հայերը, «որոնք շատ են եւ ակտիվ են ապրում»։
«Մենք հանրային շատ կազմակերպություններ ունենք, որոնք փոխգործակցում են բոլոր հարցերում եւ նախագծերում, որոնք լուծվում են մեզ մոտ այս ոլորտում։ Ընդհանրապես, գոյություն ունեն ավելի քան 31 հազար կրոնական կազմակերպություններ։ Եվ ահա մեր մշակութային բազմազանության կառավարման մոդելն այնպիսին է, որ մենք կարող ենք հպարտանալ համաշխարհային մակարդակով։ Եվ այն ինքնատիպ է մեր երկրում»,- ընդգծել է Վլադիմիր Զորինը։
Նրա խոսքով՝ ՌԴ ազգային քաղաքականությունն ուղղված է այն բանին, որպեսզի երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացի, «անկախ ծագումից, դավանանքից, ազգությունից, մեր երկրի ցանկացած կետում իրեն զգա ինչպես տանը»։
«Եվ ես կարծում եմ, որ դուք բոլորդ ինձ հետ համաձայն եք, որ մենք ի վիճակի ենք լուծել այդ խնդիրը։ Եվ ոչ մի թշնամի չի գժտեցնի մեր ժողովուրդներին եւ մեր կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։ Եվ նրանց հույսն այն է, որ կարելի է գժտեցնել ժողովուրդներին, երիտասարդությանը, որ կարելի է առհասարակ գժտեցնել մեզ բոլորիս մեր երկրում, եւ դա երբեք հաջողությամբ չի պսակվի, որովհետեւ մենք թաքուն զենք ունենք՝ մեր բարեկամությունը, փոխըմբռնումը»,- ընդգծել է նա։
Որպես օրինակ նա բերել է «Ժողովրդական դիվանագիտության առաջնորդ» ամենամյա համաժողովը, որի առաջին դափնեկիրը դարձել է Կոտայքի մարզի հանրակրթական տեխնիկական դպրոցի ռուսաց լեզվի եւ գրականության ուսուցիչ Վահան Սահակյանը։

Крайне важно, что зародившаяся год назад инициатива, нацеленная на расширение практического сотрудничества представителей гражданского общества, деловых и академических кругов двух стран получила свое развитие. Убежден, что роль общественной дипломатии и российско-армянских отношений только крепнет, оставаясь одним из важнейших средств диалога между нашими странами. Об этом 29 ноября заявил в ходе выступления на II Общественном форуме «Россия-Армения» член Общественной палаты РФ, Совета Общероссийской общественно-государственной организации Ассамблеи народов России Владимир Зорин.
«Сегодня здесь, в этом зале, мы говорим о новых программах и проектах, нацеленных на укрепление российско-армянских отношений. Хотелось бы еще раз напомнить, что накануне форума, на площадке Общественной палаты Российской Федерации прошла встреча молодежи двух стран, в которой приняли участие студенты, аспиранты ведущих вузов России и Армении. Предметом обсуждения стали исторические связи России и Армении, будущее их сотрудничества», - отметил он.
По словам Владимира Зорина, участники мероприятия вместе с экспертами представили обзор текущего состояния и перспектив политического, экономического и гуманитарного сотрудничества между нашими странами, а также обсудили вопросы, связанные с празднованием 200-летия освобождения Российской империей Армении от персидского господства.
«Именно сегодня самые интересные проекты и наработки, я понимаю, уже представляются, и здесь уже идет конкретный разговор о них. И, конечно, речь идет обо всех сферах нашей деятельности: молодежной, научной, деловой. И я думаю, что это получит дальнейший стимул развития. Как представляется силами молодых гражданских активистов, лидеров общественного мнения, представителями коммерческого сектора, в целом мы можем переломить те негативные, зачастую искусственно инспирированные нашими противниками тренды по разрушению тех исконно союзнических отношений между нашими народами. Задача поддержания и укрепления двусторонних отношений — это задача гражданского общества наших стран, наша с вами задача», - заявил член Общественной палаты РФ.
«Именно мы должны создать устойчивые связи через молодежные, образовательные, научные обмены, взаимодействия некоммерческих организаций наших стран, совместные проекты в области культуры, спорта, бизнеса, сохранение общего исторического, духовного наследия… Тогда мы вместе сможем восстановить несколько снизившийся за последние годы уровень общественного доверия друг к другу. Убежден, что именно доверие между представителями гражданского общества создаст необходимую базу для улучшения наших отношений на официальном уровне»,- добавил Владимир Зорин.
Он напомнил, что Общественная палата РФ является основной площадкой для представителей гражданского общества, его структур, основной площадкой диалога между властью и экспертным сообществом и институтами гражданского общества.
«И поэтому мы с вами, как представители гражданского общества, могли бы более активно работать совместно с некоммерческим сектором Армении. Это и взаимодействие в рамках Международной ассоциации экономических, социальных и схожих институтов, и международно-общественное наблюдение за выборами, и референдумы за рубежом, культурные обмены, расширение сотрудничества в гуманитарной, социальной сфере и в промышленном секторе», - рассказал Зорин.
По словам члена Общественной палаты РФ, Россия - уникальная страна в том смысле, что в ней проживает 194 народа, и в этот перечень входят и армяне Российской Федерации, «которых очень много, активно живут».
«У нас много общественных организаций, которые взаимодействуют во всех вопросах и проектах, которые решаются у нас в этой сфере. Вообще еще существуют у нас более 31 тысячи религиозных организаций 60 деноминаций. И вот модель управления нашим культурным разнообразием такова, что мы можем гордиться на мировом уровне. И она уникальная в нашей стране», - подчеркнул Владимир Зорин.
По его словам, вся национальная политика РФ направлена на то, чтобы каждый гражданин страны, «независимо от происхождения, вероисповедания, национальности, в любой точке нашей страны чувствовал себя как дома».
«И я думаю, что вы все со мной согласитесь, что мы в состоянии решить эту задачу. И никакие враги не рассорят наши народы и представителей наших религиозных организаций. И их надежда на то, что можно рассорить народы, молодежь, что можно вообще поссорить всех нас в нашей стране не увенчаются никогда успехом, потому что у нас есть секретное оружие: это наша дружба, взаимопонимание», - подчеркнул он.
В качестве примера член Общественной палаты РФ привел ежегодный форум «Лидер народной дипломатии», первым лауреатом которого стал учитель русского языка и литературы технической общеобразовательной школы Котайкской области Армении Ваган Саакян.