Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը «սիրախաղ է անում» Եվրամիության հետ, հայտնում է ԲԵԼՏԱ-ն։
«Նրանք սկսեցին սիրախաղ անել ԵՄ-ի հետ: Չափազանց վտանգավոր խաղ։ Հանգստացրեք նրան այնտեղ: Նա կկործանի Հայաստանը։ Նա նաև իր դեմ է տրամադրում Ռուսաստանին։ Նա շրջապատված է, փոքր տարածք է։ Բնակչությունը հսկայական չէ։ Իսկ նա շրջապատել է իրեն թշնամիներով: Ահա, Եվրամիությունը կսկսի նրան ինչ-որ բանով օգնել այնտեղ... Նա կկործանի երկիրը։ Ուստի նրան պետք է հանգստացնել։ Չի կարելի Կովկասում պատերազմ թույլ տալ»,- հայտարարել է նա։
Լուկաշենկոն խոսել է նաև Բելառուսի հանդեպ Հայաստանի ղեկավարության «վիրավորվածության» մասին։
«Նրանք ինձնից վիրավորված են, որ աջակցել եմ Ադրբեջանին։ Աստված ձեզ հետ, ես միշտ կողմնակից եմ եղել ողջախոհությանը, կողմնակից եմ եղել, որ պատերազմ չլինի, որ իրար հետ չկռվենք»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Լուկաշենկոն պնդում է, որ «մի ժամանակ նա իրականում միջնորդի դեր է կատարել» Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև՝ «փորձելով նպաստել տարածքային վեճի խաղաղ կարգավորմանը», իսկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն «առաջարկել է տնտեսական համագործակցություն և ներդրում»։
«Ալիևը Հայաստանի հետ կռվելու նպատակ անգամ չի ունեցել»,- պնդում է Բելառուսի նախագահը։
Ըստ Լուկաշենկոյի, ինքը հրապարակավ հնչեցրել է այդ առաջարկները, այդ թվում՝ Հայաստանում, «սակայն Հայաստանի ղեկավարության մոտ այդ առաջարկները զարգացում չեն ստացել»։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ, Հայաստանի ղեկավարության մեղքն է։ Միայն իրենց մեղքն է»,- ասել է նա։
Ավելին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ինքն է իր հայտարարություններում ընդունել  Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունները, երբ կարող էր այդպես չանել, կարծում է Բելառուսի նախագահը։
«Փաշինյանն ինքը հրաժարվեց Լեռնային Ղարաբաղից։ Թեև այդ պահին Իլհամը պատրաստ էր համաձայնել, որ դա տարածք է, որտեղ Հայաստանը լուրջ ազդեցություն կունենա։ Բայց ահա այսպիսի նվեր։ Ո՞վ չէր օգտվի: Ե՞ս ինչ կապ ունեմ։ Նրանք որոշեցին «կրակել» ինձ վրա, բայց գիտե՞ք, թե ում էին ուզում խփել»,- ասել է նա։
Լուկաշենկոն նույնիսկ հայտարարել է, որ ինքը նախկինում և հիմա էլ «լավ է վերաբերվում Հայաստանին և այդ երկրի ժողովրդին», գրում է ԲԵԼՏԱ-ն։

Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил о «заигрывании» руководства Армении с Евросоюзом, передает БЕЛТА.
«Они начали заигрывать с ЕС. Опаснейшая игра. Успокойте его там. Он уничтожит Армению. Он еще и Россию настраивает против себя. Он в окружении, небольшая территория. Население не гигантское. И он окружил себя врагами. Вот, Евросоюз начнет ему там чем-то помогать… Он уничтожит страну. Поэтому его надо утихомирить. Нельзя допустить войны на Кавказе», - заявил он.
Лукашенко также высказался об «обиде» армянского руководства на Беларусь.
«Они на меня обижаются, что я поддержал Азербайджан. Господь с вами, я всегда поддерживал здравый смысл, был за то, чтобы не было войны, чтобы мы не дрались друг с другом», - сказал он.
При этом Лукашенко утверждает, что «в свое время фактически выполнял посредническую функцию» между лидерами Азербайджана и Армении, «пытаясь поспособствовать мирному разрешению территориального спора», а президент Азербайджана Ильхам Алиев «предлагал экономическое сотрудничество и инвестиции».
«У Алиева даже не было цели воевать с Арменией», - утверждает президент Беларуси.
По словам Лукашенко, он публично озвучивал эти предложения, в том числе в Армении, «но у армянского руководства эти предложения развития не получили».
«То, что произошло, - вина руководства в Армении. Только их вина», - сказал он.
Более того, премьер-министр Армении Никол Пашинян сам в своих заявлениях признал территориальные претензии Азербайджана, когда мог этого и не делать, считает президент Беларуси.
«Пашинян же сам отказался от Нагорного Карабаха. Хотя в тот момент Ильхам готов был согласиться, что это территория, где Армения будет иметь серьезное влияние. Но тут такой подарок. Кто не воспользуется? При чем здесь я? Они решили «выстрелить» в меня, но знаете, в кого они хотели попасть», - сказал он.
Лукашенко даже заявил, что он и ранее, и сейчас «хорошо относится к Армении и народу этой страны», пишет БЕЛТА.