«Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին» նախագիծը խայտառակ բլեֆ է։ Այս մասին Ազգային ժողովում, համապատասխան օրինագծի քննարկման ժամանակ, փետրվարի 12-ին ասել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Արթուր Խաչատրյանը։
«Ընտրությունների նախօրեին Արտակ Զեյնալյանը եւ նրա կուսակիցները մտածել են այն մասին, թե ինչպես ավելի լավ գնան ընտրությունների։ Արդյունքում՝ նրանք որոշել են հարմարվել արեւմտամետ, եվրոպամետ հովանու ներքո։ Բայց դուք, պարոնայք, սխալվել եք, որովհետեւ կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այդ յուղոտ պատառը ձեզ չէին թողնի»,- ասել է Խաչատրյանը։
Նրա կարծիքով՝ այս նախագծով «Քաղպայմանագիրը» սպառնալիքի տակ է դնում Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը։ «Դուք դրանով մոլորեցնում եք թե՛ Արեւմուտքին, թե՛ Հյուսիսին, թե՛ Հարավին»,- ընդգծել է պատգամավորը։

Проект «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз» – позорный блеф. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения соответствующего законопроекта заявил 12 февраля депутат от оппозиционного блока «Армения», член АРФ Дашнакцутюн Артур Хачатрян.
«В преддверии выборов Артак Зейналян и его однопартийцы задумались о том, как лучше пойти на выборы. В результате они решили устроиться под прозападный, проевропейский зонтик. Но вы господа ошиблись, потому что правящая партия «Гражданский договор» и премьер-министр Армении Никол Пашинян не оставили бы вам этот жирный кусок», - сказал Хачатрян.
По его мнению, этим проектом «Гражданский договор» ставит под угрозу внешнюю политику Армении. «Вы этим вводите в заблуждение и Запад, и Север, и Юг», - подчеркнул депутат.