Թրամփը ցանկանում է լեզու գտնել Պուտինի հետ՝ Ռուսաստանին Չինաստանից պոկելու համար: Դրա մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է ամերիկյան Լիհայ համալսարանի պրոֆեսոր, քաղաքագետ Արման Գրիգորյանը։
Ըստ նրա՝ Թրամփը ներկայացնում է քաղաքական գիծ, ըստ որի՝ ԱՄՆ արտաքին միջամտության քաղաքականությունն իրեն սպառել է, և դա թանկ է նստում երկրի վրա։
Նա հավելել է, որ «Սառը պատերազմի» ավարտից հետո ԱՄՆ-ին մրցակիցներ չեն մնացել, իսկ պոտենցիալ մրցակիցները ձգտում էին մերձենալ Վաշինգտոնի հետ:
«ԱՄՆ-ի հեգեմոնիան դիմադրության բացակայության պայմաններում էժան նստեց ամերիկացիների վրա։ «Սառը պատերազմի» ավարտից հետո թուլացավ նաև ամերիկյան իսթեբլիշմենթի լրջությունը, եւ նա սկսեց որոշումներ ընդունել՝ ելնելով ոչ թե ԱՄՆ ռազմավարական շահերից, այլ որոշակի խմբերի շահերից։
Այժմ արտաքին մրցակիցներ են ի հայտ եկել, որոնք հաջողությամբ դիմադրում են, ուստի Թրամփը ցանկանում է թուլացնել ԱՄՆ արտաքին ակտիվությունն ու կենտրոնանալ ներքին խնդիրների վրա։ ԱՄՆ-ում հանգել են այն եզրակացության, որ «Սառը պատերազմի» ավարտից հետո ստատուս քվոյի պահպանումն անհնար է։
Ռուսաստանի պահանջները կապված են Ուկրաինայի երաշխավորված չեզոքության, ինչպես նաև Ղրիմի և 4 այլ շրջանների՝ Ռուսաստանի կազմում ճանաչման հետ, և ինձ թվում էր, թե խաղաղության հասնելը դժվար կլինի, քանի որ ԱՄՆ-ը դրան չէր դիմի, իսկ Թրամփը կմեղմացնի իր դիրքորոշումը։ Բայց «բռնապետ» Զելենսկու մասին հայտարարություններից հետո կարծես թե կամուրջներ են այրվել։ «Այս մոտեցումը կարող է լուրջ ազդեցություն ունենալ»,- նշել է Գրիգորյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ ամերիկա-ռուսական վերջին բանակցությունները և այլ գործընթացները վկայում են նրա մասին, որ Ռուսաստանն ու Միացյալ Նահանգները քննարկում են ոչ միայն Ուկրաինան, այլև ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների տրամաբանության փոփոխությունը։
Փորձագետը դա կապում է Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի առճակատման հետ, քանի որ Վաշինգտոնում կարծիք կա, որ ամերիկյան արտաքին քաղաքականությունը խթանել է Ռուսաստանի և Չինաստանի մերձեցումը։
Քաղաքագետը կարծում է, որ Վաշինգտոնի և Պեկինի մրցակցության ֆոնին Թրամփը փորձում է պոկել Ռուսաստանը Չինաստանից՝ հավելելով, որ ռուս-չինական համագործակցության զարգացումը խթանվում է երկու կողմերի վրա արտաքին ճնշման պատճառով։
Գրիգորյանը եվրոպացի քաղաքական գործիչների քաղաքականությունն անհեռատես է անվանել:
Նրա գնահատմամբ՝ Ուկրաինայում եվրոպական զորքեր տեղակայելու մտադրության մասին հայտարարությունները հարցեր են առաջացնում՝ ցանկանում են եվրոպացիները շարունակել պատերազմը, թե ոչ՝ հաշվի առնելով նաև, որ Եվրոպան անվտանգության առումով լիովին կախված է ԱՄՆ-ից։ Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը ռազմական գործողություններ է սկսել հենց դա թույլ չտալու համար։

Трамп хочет договориться с Путиным, чтобы оторвать Россию от Китая. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении–NEWS.am заявил профессор американского университета Лихай, политолог Арман Григорян.
По его словам, Трамп представляет такую политическую линию, согласно которой политика США по внешней интервенции себя исчерпала, и это обходится стране дорого.
Он добавил, что после завершения «холодной войны» у США не осталось соперников, а потенциальные соперники стремились к сближению с Вашингтоном.
«Гегемония США в условиях отсутствия сопротивления обходилась американцам дешево. После завершения «холодной войны» ослабла также серьезность американского истеблишмента, который стал принимать решения не исходя из стратегических интересов США, а исходя из интересов определенных групп.
Сейчас возникли внешние соперники, которые удачно сопротивляются, поэтому Трамп хочет ослабить внешнюю активность США и сконцентрироваться на внутренних проблемах. В США пришли к выводу, что сохранения статус-кво времен после «холодной войны» невозможно.
Требование России связаны с гарантированным нейтралитетом Украины, а также признанием Крыма и еще 4 областей частью России, и мне казалось, что достижение мира будет сложно достичь, поскольку США не пойдут на это, а Трамп смягчит свою позицию. Но после заявлений о «диктаторе» Зеленском, кажется, сожжены мосты. Такой подход может оказать серьезное влияние», - отметил Григорян.
По его оценке, последние американо-российские переговоры и другие процессы говорят о том, что Россия и США обсуждают не только Украину, но и смену логики американо-российских отношений.
Это эксперт связал с противостоянием между США и Китаем, поскольку в Вашингтоне есть мнение, что американская внешняя политика подстегнула сближение РФ и КНР.
Политолог считает, что Трамп пытается оторвать Россию от Китая на фоне конкуренции Вашингтона и Пекина, добавив, что развитие российско-китайского сотрудничества подстегивается внешним давлением на обе стороны.
Григорян назвал политику европейских политиков недальновидной.
По его оценке, заявления о намерении разместить в Украине европейские войска вызывают вопросы о том, хотят ли европейцы продолжать войну или нет, учитывая также, что Европа в сфере безопасности полностью зависит от США. Он напомнил, что Россия начала военные действия с тем, чтобы не допустить именно этого.