Շատ ծանր տպավորություն է թողել ոչ միայն Ռուբեն Վարդանյանի նկարը, այլ նաև մյուս գերիների դատավարության նկարները։ Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 28-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Դուք այսօր տեսել եք նաեւ ԱԳՆ հայտարարությունը, ամբողջ ընթացքում ՀՀ կառավարությունը օգտագործել է բոլոր այն գոյություն ունեցող հնարավոր գործիքները, որպեսզի փորձի լուծում գտնել: Լուծումը այն է, որպեսզի բոլոր գերիները ազատվեն, այսինքն այս պահին հաստատված 23 գերիները վերադառնան Հայաստանի Հանրապետություն: Մենք շարունակելու ենք աշխատել այս ուղղությամբ, ջանքեր գործադրում ենք և շարունակելու ենք այդ ջանքերը գործադրել, որպեսզի ազատվեն բոլոր  գերիները, որոնք Ադրբեջանում են»,-ասաց նա: Ճշտող հարցին՝ կոնկրետ, ի՞նչ է անում Հայաստանը, ԱԽ քարտուղարը պատասխանեց. «Հրապարակային շատ ջանքերի մասին դժվար կլինի խոսել։ Ես կարող եմ մեկ օրինակ բերել, եթե հիշում եք, 2023 թվականի գերիների ազատման մասին: Մենք հրապարակային դրա մասին շատ չէինք խոսում, ավելի շատ կենտրոնանում էինք աշխատանքի վրա:
Ես հասկանում եմ, որ հանրային հետաքրքրություն կա այդ մասով, բայց հարցը շատ նուրբ է, և աշխատանքը, որը տարվում է այդ ուղղությամբ, որ բոլոր գերիները ազատվեն և գան Հայաստան, ամենօրյա է, ամենժամյա է: Հուսով ենք, որ կկարողանանք հաջողություն ունենալ»:
Դիտարկմանը, որ այս պահին Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլի մեջ է եւ կոչ է հնչում դադարեցնել բանակցությունները, քանի դեռ չեն ազատվել գերիները, Արմեն Գրիգորյանն ասաց. «Այդպիսի առաջարկությունները, ես չգիտեմ ինչպես են գնահատել այդ մարդիկ, թե դրանք ինչպիսի ազդեցություն են ունենալու, որովհետև մեր փորձը ցույց է տալիս, որ գերիների ազատման գործընթացը, այդ ուղղությամբ աշխատանքները մի փոքր այլ հունով պետք է փորձել տանել: Նախկինում գերիները ազատվել են նաև բանակցային գործընթացների ընթացքում, և մեր գնահատականով պետք է շարունակել օգտագործել այն գործիքները, որոնք մենք հիմա օգտագործում ենք»:
ԱԽ քարտուղաը հավաստիացրեց, որ բոլոր երկրների հետ էլ շփումներում այդ հարցերը բարձրացվում են:
«Բնականաբար մենք չենք աշխատում այն նույն ռեժիմով, որով աշխատել ենք արդեն, որովհետև կա ստեղծված իրավիճակ և արձագանքում եմ ստեղծված իրավիճակին: Բնականորեն մեզ բոլորիս, ինչպես Հայաստանի հանրությանը, մտահոգում է Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլը, ինչպես նաև նրա հրապարակված նկարները, որտեղ մտահոգություններ ունենք խոշտանգումների նշանների մասին: Մենք բոլորս աշխատում ենք այն ուղղությամբ, որպեսզի կարողանանք ինչ-որ արդյունքի հասնել: Մեր աշխատանքները, բնականաբար նախկին ռիթմով չէ, փոփոխություն կա»,-ասաց նա:

Не только фотография Рубена Варданяна, но и кадры суда над другими заключенными оставили очень тяжелое впечатление. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армен Григорян в беседе с журналистами сегодня, 28 февраля.
«Вы также видели сегодняшнее заявление Министерства иностранных дел. В течение всего этого периода правительство Армении использовало все имеющиеся инструменты, чтобы попытаться найти решение. Решение заключается в том, чтобы все пленные были освобождены, то есть, чтобы 23 пленных, подтвержденных на данный момент, вернулись в Республику Армения. Мы продолжим работать в этом направлении, мы прилагаем усилия и продолжим прилагать эти усилия для освобождения всех пленных, которые находятся в Азербайджане», — сказал он. На вопрос, что именно делает Армения, секретарь Совета безопасности ответил: «Было бы трудно говорить публично о многих усилиях. Могу привести один пример, если вы помните, по поводу освобождения заключенных в 2023 году. Мы не говорили об этом публично, мы больше концентрировались на работе.
Я понимаю, что в этом отношении есть общественный интерес, но вопрос очень деликатный, и работа, которая ведется в этом направлении, чтобы все заключенные были освобождены и приехали в Армению, ведется ежедневно, ежечасно. Мы надеемся, что сможем добиться успеха».
Относительно замечания о том, что Рубен Варданян в настоящее время проводит голодовку, и звучат призывы прекратить переговоры до освобождения заключенных, Армен Григорян сказал: «Я не знаю, как эти люди оценивали такие предложения, какое влияние они могли бы оказать, потому что наш опыт показывает, что процесс освобождения заключенных, работу в этом направлении нужно попытаться вести в несколько ином направлении. Раньше заключенных также освобождали в ходе переговорных процессов, и по нашей оценке, нам следует продолжать использовать те инструменты, которые мы используем сейчас».
Секретарь Совбеза заверил, что эти вопросы поднимаются в контактах со всеми странами.
«Естественно, мы не работаем в том режиме, в котором работали, потому что есть ситуация, и я реагирую на ситуацию. Естественно, что все мы, как и армянская общественность, обеспокоены голодовкой Рубена Варданяна, а также опубликованными фотографиями, подтверждающими следы пыток. Мы все работаем в таком направлении, чтобы достичь каких-то результатов. Наша работа, естественно, не в прежнем ритме, есть перемены», - сказал он.