«Մեր Կառավարությունը որդեգրել է և իրականացնում է բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականություն, և այս ձևակերպումն իսկ չի ենթադրում կամ նույնիսկ բացառում է մետության որևէ քաղաքականություն արտաքին քաղաքականության ոլորտում։ Հետևաբար՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականությունը հիմնվում է և ավելի ու ավելի շատ պետք է հիմնվի մեր երկրի պետական շահերի վրա, և սա մեր ընդհանուր մոտեցումն է»։ Այս մասին Իրանի պետական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ Հայաստանի գործող իշխանության արևմտամետությունը չի՞ ազդի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերությունների վրա:
«2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա, հեղափոխությունից հետո այդ գնահատականներն ավելի սուր և ավելի շատ էին հնչում: Բայց եթե մենք հետահայաց նայենք 2018 թվականից այս կողմ Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև հարաբերությունների դինամիկային, թող անհամեստություն չդիտվի, բայց ես չեմ կարծում, թե վերջին յոթ տարվա հարաբերությունների զարգացման այս դինամիկան զիջում է նախկինում գոյություն ունեցած որևէ յոթ տարվա»,–ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ մյուս կողմից պետք է արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը 2000 թվականից, օրինակ՝ Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություն է: Այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը նաև այս կազմակերպության հենց հիմնարար բերումով, շատ ամուր կապեր ունի Եվրոպայի հետ, եթե արևմուտք ասելով նկատի ունենք Եվրոպան, Հայաստանը նաև Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության անդամ է:
«Մյուս կողմից՝ մենք 2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո որդեգրել ենք ժողովրդավարական բարեփոխումների մի օրակարգ, և այդ բարեփոխումների շուրջ բավականին ակտիվ համագործակցություն ենք ծավալում Եվրամիության, Եվրոպայի խորհրդի հետ և այլն, և այդպես շարունակ»,–հավելեց Փաշինյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև նշեց, որ Հայաստանը շատ մեծ ուշադրություն է դարձնում իր տարածաշրջանային քաղաքականությանը, ընդ որում՝ արձանագրելով, որ տարածաշրջանի երկրներից յուրաքանչյուրը զարգացման իր տեսլականը, կառավարման իր մոդելը, քաղաքական իր հայացքը և գաղափարախոսությունն ունի, և Հայաստանը հարգանքով է վերաբերվում յուրաքանչյուր ժողովրդի և պետության ինքնիշխան իրավունքին՝ որոշելու իր զարգացման բովանդակության վերաբերյալ հարցերին։
«Բայց մյուս կողմից՝ տարածաշրջանային այս բազմազանությունը նաև հնարավորություններ է ստեղծում մեզ ինտեգրված լինել ոչ միայն արևմուտքին, այլև ինտեգրված լինել արևելքին։ Մենք չենք ուզում, որպեսզի, պայմանական, արևելքի հետ մեր հարաբերությունները նվազեն կամ թուլանան, մենք ուզում ենք, որ այդ հարաբերությունները խորանան։ Մենք ուզում ենք, որ իսլամական աշխարհի հետ մեր հարաբերությունները շարունակեն խորանալ։ Եվ այս առումով՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերությունները շատ կարևոր են, որովհետև ինչպես ասացի, դա բխում է մեր բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությունից։
Ես կարող եմ այդպիսի հավակնոտ պնդում անել, որ մեր այլ հարաբերություններում սպառնալիք չկա Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկատմամբ, և ես հույս ունեմ և համոզված եմ, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության այլ երրորդ կողմերի հետ հարաբերություններում սպառնալիք չկա Հայաստանի Հանրապետությանը: Այս ըմբռնումն է, որ բնականոն պայմաններ է ստեղծում մեր հարաբերությունների խորացման համար»,–ասաց Փաշինյանը:
Հարցին, թե որոնք են լինելու Հայաստանի գործողությունները, եթե արևմտյան երկրների կողմից ինչ-որ սպառնալիք հնչի Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ, Փաշինյանը պատասխանեց.
«Պետք է ճշտել ի՞նչ նկատի ունեք սպառնալիք ասելով, բայց մենք ասել ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի ներգրավվի Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ գործողության մեջ։ Այսինքն՝ մեր բնականոն և բնական շահերը հենց այն գործոնն են, որ մեզ փոխադարձաբար զգայուն են դարձնում միմյանց պետական շահերի նկատմամբ։ Իրանի կայունությունը չափազանց կարևոր է մեզ համար, Իրանի զարգացումը չափազանց կարևոր է մեզ համար և Իրանի անվտանգությունը չափազանց կարևոր է մեզ համար, և ես նույնիսկ չեմ կարծում, թե անհրաժեշտություն կա ասելու, թե ինչու, որովհետև դա այնքան ակնհայտ է»։
Նա նշեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է, որպեսզի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ավելի ու ավելի շատ զբոսաշրջիկներ գան Հայաստանի Հանրապետություն։
«Ե՞րբ դա տեղի կունենա, երբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում լինի լավ բնական տնտեսական զարգացում, կայունություն և անվտանգություն։ Ես այս մի օրինակը բերեցի, որն իմ ասածի ընդամենը շատ փոքր հատվածն է, չնայած շատ կարևոր հատված, ես այս օրինակը բերեցի՝ ցույց տալու համար, թե ինչպիսի՞ն է մեր ընկալումը Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ մեր հարաբերությունների նկատմամբ։ Բայց մյուս կողմից, ես ուզում եմ ասել նաև, որ մենք փոխադարձաբար պետք է նաև հնարավորությունները տեսնենք։ Դուք խոսեցիք չօգտագործված հնարավորությունների մասին, բայց նաև պետք է ընդգծել՝ որո՞նք են այդ չօգտագործված հնարավորությունները։ Մասնավորապես, Հյուսիս-հարավ առևտրատնտեսական ուղղությամբ, օրինակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը և Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը համագործակցելու շատ ավելի մեծ պոտենցիալ ունեն, և մենք աշխատում ենք հիմա դրա վրա։ Մյուս կողմից կարող ենք ասել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը դեպի արևմուտք և դեպի հյուսիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար գուցե ամենակարճ, ամենավստահելի ճանապարհն է, և մենք այս թեմաների շուրջ էլ քննարկումներ ենք ունենում Իրան Իսլամական Հանրապետության մեր գործընկերների հետ: Սրանք հարցեր են, որոնք էլի կարող են արտահայտվել, եթե երկու երկրների և կառավարությունների միջև լինի վստահություն։ Եվ ես ուրախ եմ արձանագրել, որ մենք ամենաբարձր մակարդակով մեր շփումներում արձանագրում ենք, որ երկու երկրների կառավարությունների, երկու երկրների միջև կա վստահություն։ Վստահություն չի նշանակում, որ մենք բացարձակապես ամեն ինչին նայում ենք նույն կերպ, ամեն ինչի շուրջ ունենք նույն մեկնաբանությունը։ Ոչ, վստահություն նշանակում է, որ մենք փոխադարձաբար մեր և տարածաշրջանային հարաբերությունների մասով ծանոթ ենք միմյանց մտքերի ընթացքին, և այդ մտքերի ընթացքի նկատմամբ ունենք որոշակի ըմբռնում»,–ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

«Наше правительство проводит уравновешивающую и уравновешенную внешнюю политику, и эта формулировка сама по себе не предполагает и исключает какой-либо политики «про» в сфере внешних отношений. Внешняя политика Республики Армения основывается и должна все больше и больше основываться на государственных интересах нашей страны, и это наш общий подход», заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью государственному телевидению Ирана, отвечая на вопрос о том, не повлияет ли прозападная политика Армении на отношения с Ираном.
«После Народной ненасильственной бархатной революции, которая произошла в Армении в 2018 году, эти оценки стали более острыми и частыми. Но если мы ретроспективно посмотрим на динамику отношений между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран с 2018 года, то, — пусть это не покажется нескромным, — но я не думаю, что эта динамика семи лет развития отношений уступает любым предыдущим семи годам», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, с другой стороны, нужно отметить, что Республика Армения с 2000 года является членом Совета Европы, то есть у Республики Армения, ввиду членства в этой организации, очень прочные связи с Европой.
«Армения также является членом Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. С другой стороны, после Народной ненасильственной бархатной революции 2018 года мы приняли повестку демократических реформ и активно сотрудничаем с Европейским союзом, Советом Европы и так далее», - добавил Пашинян.
Он также отметил, что Армения уделяет большое внимание своей региональной политике, констатируя при этом, что каждая страна региона имеет свое видение развития, свою модель управления и свою политическую идеологию, и с уважением относится к суверенному праву каждого народа и государства определять вопросы своего развития.
«Это региональное многообразие создает возможности для нашей интеграции не только с Западом, но и с Востоком. Мы не хотим, чтобы наши отношения с условным Востоком уменьшались или ослабевали, мы хотим, чтобы эти отношения углублялись. Мы хотим, чтобы наши отношения с исламским миром продолжали углубляться, и в этом смысле очень важны наши отношения с Исламской Республикой Иран, потому что, как я уже сказал, это исходит из нашей уравновешивающей и уравновешенной внешней политики.
Я могу сделать такое амбициозное заявление: в наших других отношениях нет никакой угрозы Исламской Республике Иран, и я надеюсь и убежден, что нет никакой угрозы Республике Армения в отношениях Исламской Республики Иран с другими, третьими сторонами. Именно это понимание создает естественные условия для углубления наших отношений», - сказал Пашинян.
Он также ответил на вопрос о том, какими будут действия Армении, если западные страны выступят с угрозой в адрес Ирана.
«Нужно уточнить, что подразумевается под угрозой, но мы заявляли, что Республика Армения не будет участвовать ни в каких действиях против Исламской Республики Иран. Т.е. наши естественные интересы являются тем самым фактором, который делает нас взаимно восприимчивыми к государственным интересам друг друга. Стабильность Ирана чрезвычайно важна для нас, развитие Ирана чрезвычайно важно для нас, безопасность Ирана чрезвычайно важна для нас, и я не думаю, что нужно говорить почему, потому что это очевидно», - сказал Пашинян.
Он отметил, что Армения заинтересована в том,  чтобы все больше туристов приезжало из Исламской Республики Иран.
«Я привожу самый простой пример, чтобы аудитории было понятно, о чем я говорю, и не буду вдаваться в более сложные материи. Мы хотим, чтобы больше туристов приезжало из Исламской Республики Иран. Когда это произойдет? Это произойдет, когда в Иране будет хорошее экономическое развитие, стабильность и безопасность. Я привел этот пример, который является лишь очень небольшой частью сказанного мною, хотя и очень важной частью. Я привел этот пример, чтобы показать, как мы воспринимаем наши отношения с Исламской Республикой Иран.
Но с другой стороны, я хочу сказать, что мы должны взаимно видеть также возможности. Вы говорили о неиспользованных возможностях, но также нужно подчеркнуть, о каких именно возможностях идет речь.
В частности, в торгово-экономическом направлении Север-Юг, например, Республика Армения и Исламская Республика Иран имеют гораздо больший потенциал для сотрудничества, и мы сейчас работаем над этим. С другой стороны, можем сказать, что Республика Армения для Исламской Республики Иран является, возможно, самым коротким и самым надежным путем на запад и север, и мы проводим обсуждения на эти темы с нашими иранскими коллегами.
Эти вопросы, которые могут быть еще более выражены, если между двумя странами и правительствами будет доверие. И я рад отметить, что на самом высоком уровне мы фиксируем, что между правительствами двух стран существует доверие. Доверие не означает, что мы абсолютно одинаково смотрим на все и имеем одинаковые мнения. Нет, доверие означает, что мы взаимно знакомы с ходом мыслей относительно наших и региональных отношений и имеем определенное понимание этого хода мыслей», - сказал он.