Ես մեծ վերապահումով կմոտենայի այն մարդկանց սթափության գնահատմանը, որոնք այսօր ասում են, որ Հայաստանը պետք է դադարեցնի բանակցությունները և դա պայմանավորի որևէ բանով: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 5-ին, ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը կոչ է արել դադարեցնել բոլոր տեսակի բանակցությունները, քանի դեռ բոլոր գերիներին ազատ չեն արձակել:
«Ես սովորաբար ջանքեր եմ գործադրում մեկնաբանություններ չանել կոնկրետ անձանց մասին, բայց այս դեպքում երևի չեմ կարող չանել: Իսկապես առաջարկը գնահատում եմ անսթափ, սարսափում եմ, երբ պատկերացնում եմ որ այդ մոտեցմամբ մարդը երկար տարիներ պատասխանատվություն է ունեցել վարել բանակցությունները: Հասկանում եմ, թե ինչի այդ բանակցությունները որևէ արդյունք չեն տվել, միակ հույսս այն է, որ տարիներ առաջ գոնե սթափության աստիճանը ավելին է եղել:
Մեր կողմից կարող եմ ասել, որ Հայաստանը խստորեն և անկեղծորեն շահագրգռված է խաղաղության բանակցությունները շարունակելու մեջ, Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մեջ, և մենք մեր կառուցողական ջանքերը գործադրելու ենք, որ այդ խաղաղությունը օր առաջ իրականություն դառնա և բոլոր եղած խնդիրներն էլ լուծվեն, այդ թվում և գերիների և պահվող անձանց ազատ արձակման հարցը: Դա մեր առաջնահերթություններից մեկն է և մեր օրակարգում է»,-ասաց Միրզոյանը:
Անդրադառնալով ԱԳՆ-ի դիմաց բողոքի ակցիային, ԱԳ նախարարն ասաց. «Կրկին զավեշտալի է, որ բողոքի ակցիան պահանջում էր, որ ԱԳՆ-ն հայտարարություն անի, այն պահին, երբ որ ԱԳՆ-ն արդեն հայտարարություն արել էր։ Բազմիցս ասել ենք, որ միայն անպագորգոռ հայտարարություններով չի և միայն հրապարակային երևացող գործունեությամբ չի, որ մենք հետամուտ ենք լինում պահվող անձանց, ռազմագերիների օր առաջ ազատ արձակմանը: Դրա համար մենք գործադրում ենք մեր բոլոր ջանքերը,  նախ և առաջ դիվանագիտական խողովակներով:
Բայց բաներ կան, որ տեսանելի են, և ես զարմանում եմ, որ օրինակ գործընկերները կամ չեն տեսնում, կամ ջանք չեն գործադրում այդ մասին իմանալու, կամ գիտեն, չեն նշում, որովհետև հարմար ասել՝ ոչինչ չի արվում։
2020 թվականի պատերազմից ի վեր 150-ից ավել գերի է եղել և նրանց մեծ մասը հիմա ազատության մեջ է:
Բայց ես ուզում եմ մի քանի տեսանելի բաներ թվարկեմ մի շաբաթվա, 10 օրվա թարմության. ԱԳՆ-ն հայտարարություն արել է այս մասին, Ժնևում մարդու իրավունքների խորհրդում, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում, որը թերևս այս հարցով ամենա պատկառելի և վերաբերելի կառույցներից մեկն է, ես ունեցել եմ ելույթ հրապարակային, որտեղ մի ահագին մաս նվիրել եմ գերիների թեմային և շինծու դատավարությունների թեմային, և այդ դատավարություններում գերիների ոտնահարվող իրավունքների, խոշտանգումների, ապօրինի ներգործությունների թեմային։
Ես հանդիպել եմ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ղեկավարի հետ, ես հանդիպել եմ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի հետ, կրկին այս հարցի ամենակարևոր օղակներից մեկը: Օրեր անց մեր հանդիպումից 2-3 օր անց մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով կոչ արեց Ադրբեջանի իշխանություններին օր առաջ ազատ արձակել բոլոր հայ ազգի պահվող անձանց։ Սա դեռ 10 օրն եմ թվարկում և  մենակ երևացող բաները»,-ասաց Միրզոյանը:

Я бы с большими оговорками подходил к оценке трезвости тех людей, которые сегодня говорят, что Армения должна прекратить переговоры и обусловить их чем-то. Об этом сегодня, 5 марта, в ходе правительственного часа в Национальном собрании заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, комментируя призыв экс-главы МИД Вардана Осканяна приостановить все виды переговоров до тех пор, пока не будут освобождены все пленные.
«Обычно я стараюсь не комментировать конкретных людей, но в этом случае, наверное, не могу не сделать этого. Я действительно трезво оцениваю предложение, я ужасаюсь, когда представляю, что человек с таким подходом много лет нес ответственность за ведение переговоров. Я понимаю, почему эти переговоры не дали никаких результатов, моя единственная надежда — что, по крайней мере, уровень трезвости был выше много лет назад.
Со своей стороны могу сказать, что Армения глубоко и искренне заинтересована в продолжении мирных переговоров, в нормализации отношений с Азербайджаном, и мы приложим свои конструктивные усилия, чтобы этот мир как можно скорее стал реальностью и были решены все имеющиеся проблемы, в том числе вопрос освобождения пленных и задержанных. Это один из наших приоритетов и стоит в нашей повестке дня», - сказал Мирзоян.
Он также прокомментировал акцию протеста у здания МИД.
«Опять же иронично, что протестующие потребовали, чтобы Министерство иностранных дел сделало заявление, в то время как Министерство иностранных дел уже сделало заявление. Мы неоднократно говорили, что не только пустыми заявлениями и не только публичной деятельностью мы добиваемся скорейшего освобождения задержанных лиц, военнопленных. Для этого мы прилагаем все усилия, прежде всего, по дипломатическим каналам.
Но есть вещи, которые видны, и меня удивляет, что, например, коллеги либо этого не видят, либо не пытаются об этом узнать, либо знают, но не говорят, потому что удобно говорить, что ничего не делается.
После войны 2020 года в плен попали более 150 человек, и большинство из них сейчас на свободе.
Но я хочу перечислить несколько видимых вещей недельной или 10-дневной давности: МИД сделал заявление по этому поводу, в Женеве в Совете по правам человека, в Совете ООН по правам человека, который, пожалуй, является одной из самых авторитетных и релевантных структур по этому вопросу, я выступил с публичной речью, где огромную часть посвятил теме пленных и теме фиктивных судов, теме нарушения прав пленных на этих судах, пыткам, противоправному воздействию.
Я встречался с главой Международного Красного Креста, я встречался с Верховным комиссаром ООН по правам человека, опять же одним из важнейших звеньев в этом вопросе. Спустя несколько дней, через 2-3 дня после нашей встречи, Верховный комиссар по правам человека выступил с заявлением, в котором призвал власти Азербайджана немедленно освободить всех пленных армян. И я еще перечисляю 10 дней и наиболее явные вещи», — сказал Мирзоян.