Ընդդիմադիր ուժերը չպետք է շեղվեն իրենց գլխավոր գծից։ Այն է՝ Հայաստանի գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի հարցից։ Մարտի 6-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը.
Միաժամանակ, ինչպես նշել է պատգամավորը, յուրաքանչյուրը պետք է գործի յուրովի։ Նրա խոսքով՝ 2018թ. գործադիր իշխանությանը դավաճանեց խորհրդարանը, որտեղ մեծամասնությունը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչներն էին։ «Սա փաստ է։ Իսկ կարո՞ղ էիք չհանձնել։ Հանրապետականներն իրենք են ասում. «Եթե իմանայինք, թե ինչպիսին են լինելու հետեւանքները, ապա ավելի վճռական կլինեինք եւ այլ կերպ կվարվեինք»։ Երկրի երկրորդ նախագահը խոսել է ռիսկերի մասին, որոնք պարունակում էր 2015թ. Սահմանադրության նախագիծը»,- ասել է Վարդանյանը։
Խորհրդարանականի խոսքով՝ հարցեր կան, որոնք պատասխան ու պարզաբանում են պահանջում։ Օրինակ՝ ի՞նչ կլիներ, եթե ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վարչապետի պաշտոնում իր թեկնածությունը չառաջադրեր։
«Ես կոչ եմ անում գիծ քաշել այս թեմայի տակ, ընդունել տարաձայնությունների առկայությունը եւ հետեւել գլխավոր գծին, բայց յուրաքանչյուրը՝ յուրովի»,- ավելացրել է պատգամավորը՝ հանրապետականներին եւ մյուսներին կոչ անելով ամբողջ մեղքը չգցել հանրապետության նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի վրա, քանի որ վերջինս այն ժամանակ արդեն քիչ բան կարող էր լուծել։
Իսկ ներքաղաքական օրակարգի առաջնահերթ խնդիրը, ինչպես կարծում է Աղվան Վարդանյանը, մնում է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, այլ ոչ թե այն հարցը, թե ով, ի վերջո, նրան բերեց իշխանության։

Оппозиционные силы не должны отклоняться от своего главного курса. А именно, от вопроса отставки действующего премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Подобное мнение на традиционных брифингах в Национальном Собрании озвучил 6 марта депутат от оппозиционного блока «Армения» Агван Варданян.
При этом, как отметил депутат, каждый должен действовать по-своему. По его словам, в 2018-ом исполнительную власть сдал парламент, в котором большинство составляли представители Республиканской партии Армении. «Это факт. А могли не сдать? Сами республиканцы говорят: «Если бы мы знали, какими будут последствия, то были бы решительнее и поступили бы иначе». Второй президент страны говорил о рисках, которые таил в себе проект Конституции от 2015 года», - сказал Варданян.
По словам парламентария, есть вопросы, которые требуют ответов и разъяснений. К примеру, что было бы, если бы третий президент Армении Серж Саргсян не выдвинул свою кандидатуру на пост премьер-министра?
«Я призываю вас подвести черту под этой темой, констатировать наличие разлада и следовать по главному курсу, но при этом каждый – по-своему», - добавил депутат, призвав республиканцев и остальных не сваливать всю вину на бывшего премьер-министра республики Карена Карапетяна, так как последний в то время уже мало что мог решить.
Первоочередной же задачей внутриполитической повестки, как считает Агван Варданян, остается отставка Никола Пашиняна, а не вопрос о том, кто его, в конечном итоге, привел к власти.