Այսօր՝ մարտի 20-ին, ճեպազրույցում ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է վերջին օրերին Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած ապատեղեկատվության վերաբերյալ հայ լրագրողի հարցը։
«Դե, իհարկե, մենք չենք կարող չանհանգստանալ, որ, ինչպես արդեն ասացի, առաջընթացի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրերի նախագծերի հաստատման մասին լուրերի ֆոնին, ցավոք, վերջին շրջանում ավելի հաճախ են հաղորդվում երկու երկրների սահմանին լարվածության աճի մասին։ Իհարկե, մենք մեր գործընկերներին խստորեն կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը: Բոլոր ի հայտ եկած խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ, քաղաքական և դիվանագիտական ​​եղանակներով։ Եվ, իհարկե, մենք կողմ ենք, որ Բաքուն և Երևանը հնարավորինս շուտ վերադառնան ամենաբարձր մակարդակով 2020 և 2022 թվականներից սկսած եռակողմ համաձայնագրերի փաթեթի իրականացմանը։
Հիմա, ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի պարտավորություններին Հայաստանի հանդեպ ՀԱՊԿ շրջանակում և երկկողմ ձևաչափով, դրանք բոլորն ուժի մեջ են, սա բոլորը լավ գիտեն։ Միևնույն ժամանակ հիշեցնում եմ, որ հենց Երևանի կողմից ՀԱՊԿ-ին իր անդամակցության սառեցումը, կարծում եմ, չի նպաստում Հայաստանի անվտանգությանը, ինչը ևս ակնհայտ է»,-շեշտել է Զախարովան։

Официаильный представитель МИД России Мария Захарова сегодня,20 марта, на брифинге прокомментировала вопрос армянского журналиста о дезинформации, распространяемой Минобороны Азербайджана в последние дни.
«Ну, конечно, нас не может не беспокоить, что на фоне, как уже сказала, прогресса, новостей о завершении согласования проекта мирных соглашений между Азербайджаном и Арменией в последнее время, к сожалению, участились и сообщения об усилении напряженности на границе двух стран. Конечно, мы настоятельно призываем партнеров проявлять сдержанность, избегать любых действий, чреватых эскалацией ситуации. Все возникающие вопросы нужно решать исключительно мирными, политико-дипломатическими методами. И, конечно, мы выступаем за скорейшее возвращение Баку и Еревана к реализации комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 2020, 2022-хгг.
Теперь что касается обязательства России в отношении Армении в рамках ОДКБ и в двухстороннем формате,они все в силе, все это прекрасно знают. Вто же время заморозка, напоминаю, самим Ереваном своего членства в ОДКБ, думаю, не способствует безопасности Армении, что тоже очевидно»,- сказала Захарова.