Այսօր՝ մարտի 20-ին, ճեպազրույցում ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է վերջին օրերին Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած ապատեղեկատվության վերաբերյալ հայ լրագրողի հարցը։
«Դե, իհարկե, մենք չենք կարող չանհանգստանալ, որ, ինչպես արդեն ասացի, առաջընթացի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրերի նախագծերի հաստատման մասին լուրերի ֆոնին, ցավոք, վերջին շրջանում ավելի հաճախ են հաղորդվում երկու երկրների սահմանին լարվածության աճի մասին։ Իհարկե, մենք մեր գործընկերներին խստորեն կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել և խուսափել ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են սրել իրավիճակը: Բոլոր ի հայտ եկած խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ, քաղաքական և դիվանագիտական ​​եղանակներով։ Եվ, իհարկե, մենք կողմ ենք, որ Բաքուն և Երևանը հնարավորինս շուտ վերադառնան ամենաբարձր մակարդակով 2020 և 2022 թվականներից սկսած եռակողմ համաձայնագրերի փաթեթի իրականացմանը։
Հիմա, ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի պարտավորություններին Հայաստանի հանդեպ ՀԱՊԿ շրջանակում և երկկողմ ձևաչափով, դրանք բոլորն ուժի մեջ են, սա բոլորը լավ գիտեն։ Միևնույն ժամանակ հիշեցնում եմ, որ հենց Երևանի կողմից ՀԱՊԿ-ին իր անդամակցության սառեցումը, կարծում եմ, չի նպաստում Հայաստանի անվտանգությանը, ինչը ևս ակնհայտ է»,-շեշտել է Զախարովան։

Russian Foreign Ministry spokesperson Maria Zakharova commented at a briefing today, March 20, on the question of an Armenian journalist about the disinformation spread by the Azerbaijani Defense Ministry in recent days.
“Well, of course, we cannot but be concerned that against the background, as I have already said, of progress, of news about the completion of the agreement on the draft peace agreements between Azerbaijan and Armenia, recently, unfortunately, reports of increased tension on the border of the two countries have also become more frequent. Of course, we urge our partners to show restraint, to avoid any actions fraught with escalation of the situation. All emerging issues should be resolved exclusively through peaceful, political and diplomatic methods. And, of course, we are in favor of Baku and Yerevan returning as soon as possible to the implementation of the set of trilateral agreements at the highest level of 2020 and 2022.
Now as for Russia's commitments towards Armenia within the CSTO and in the bilateral format, they are still in force, everyone knows it very well. At the same time, the freezing, I remind, by Yerevan itself of its membership in the CSTO, I think, does not contribute to Armenia's security, which is also obvious,” Zakharova said.