Հայաստանի բանակի կերպափոխման գործընթացը որևէ կերպ չի կարող վտանգել խաղաղությունը: Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Որովհետև ես հստակ ասել եմ, որ Հայաստանի բանակը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս որևէ խնդիր չունի լուծելու, ներառյալ՝ չունի խնդիր լուծելու կապված Հայաստանի ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր օկուպացված տարածքների վերաբերյալ:
Սահմանազատման դե յուրե գործընթացը ստեղծել է բոլոր հնարավորությունները, որ այդ խնդիրը լուծվի սահմանազատման գործընթացում: Եվ սա այն վերջին գործոնն է և հանգամանքը, որն ինձ հիմք է տալիս ասելու, որ տարածաշրջանում էսկալացիայի և էսկալացիայի հնարավորության մասին բոլոր խոսակցությունները, գնահատականները, պնդումներն արհեստական են և մտացածին»,- ընդգծեց Փաշինյանը:

Реформы армянской армии никоим образом не могут поставить под угрозу мир. Об этом в интервью Общественному телевидению заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Перед армянской армией не стоят задачи за пределами международно признанной территории Армении, в том числе не стоят задачи, связанные с более чем 200 квадратными километрами оккупированных территорий Армении.
Процесс делимитации де-юре создал все возможности для решения этой проблемы в процессе делимитации, и именно это обстоятельство дает мне основание говорить, что все разговоры об эскалации являются искусственными», - сказал он.