Ադրբեջանը Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու կարիք չունի։ Չէ՞ որ առանց դրա էլ նա Հայաստանից զիջումների է հասնում։ Այս մասին մարտի 28-ին Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ հայտնել է ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ մեկնաբանելով Երեւանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու Բաքվի դիրքորոշումը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ խաղաղության պայմանագրի տեքստը համաձայնեցված է եւ սպասում է ստորագրման։
«Ինչո՞ւ Ալիեւը ստորագրեր այս համաձայնագիրը, Հայաստանի ներկա իշխանությունները, նույնիսկ առանց այս թղթի կտորի, գնում են բոլոր երեւակայելի եւ աներեւակայելի զիջումների»,- նշել է Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը ավելի ու ավելի շատ նոր նախապայմաններ է առաջադրում։ Դրանց թվում են, օրինակ, Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունը, նրա տարածքով «միջանցք» տրամադրելը եւ «պատերազմական հանցագործների» արտահանձնումը։

Азербайджану незачем подписывать мирное соглашение с Арменией. Ведь он добивается от Армении уступок и без этого. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании заявил 28 марта депутат от оппозиционного блока «Армения» Артур Хачатрян, комментируя позицию Баку по заключению мирного договора с Ереваном.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что текст мирного договора между Ереваном и Баку согласован и ждет своего подписания.
«А зачем Алиеву подписывать это соглашение? Нынешние власти Армении и без этой бумажки идут на все вообразимые и невообразимые уступки», – заметил Хачатрян.
По его словам, Азербайджан не просто так выдвигает все новые и новые предусловия. В их числе, к примеру, изменение Конституции Армении, предоставление «коридора» через свою территорию, и выдача «военных преступников».
С точки зрения оппозиционера, если на Баку не будет оказано никакого серьезного международного давления, он ничего не подпишет.