2018 թվականից Հայաստանի կենսաթոշակային հիմնադրամն ավելի քան 230 մլրդ դրամով ավելացրել ենք, ավելի քան 500 մլն դոլարով: Նվազագույն կենսաթոշակը կրկնապատկել ենք: Բայց անհատի մակարդակով ոչ մի շոշափելի բան տեղի չի ունեցել, որովհետև այդ ընթացքում էլ 125 հազար մարդով ավելացել է կենսաթոշակառուների թիվը: Այդ մասին, այսօր՝ ապրիլի 10-ին, Կառավարության՝ ապրիլի 10-ի նիստին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2018-ին Հայաստանում կենսաթոշակառուների թիվը եղել է մոտավորապես 525 հազար, հիմա 650 հազար է: Եվ էլի այս կենսաթոշակների ֆոնդն ավելացել է: Ո՞ւմ հաշվին. աշխատող մարդկանց հաշվին, նրանց, որոնք աշխատել են:
Եվ մեզ, այո՛, հիմա էլի 7 տարի պահանջվեց, որպեսզի քաղաքական համարձակություն դրսևորենք, որպեսզի անապահովության գնահատման համակարգի փոփոխություն իրականացնենք»,- ասաց նա:

С 2018 года мы увеличили пенсионный фонд Армении более чем на 230 млрд. драмов (более чем на 500 млн. долларов). Мы увеличили минимальную пенсию вдвое. Но на индивидуальном уровне ничего ощутимого не произошло, ведь за это время число пенсионеров увеличилось на 125 000 человек. Об этом заявил на заседании правительства 10 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В 2018 году число пенсионеров в Армении составляло примерно 525 000, сейчас - 650 000. И снова этот пенсионный фонд увеличился. За счет кого? За счет работающих людей, тех, кто работал. И да, нам потребовалось 7 лет, чтобы проявить политическую смелость и внести изменения в систему оценки необеспеченности», - заявил Пашинян.