ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը ելույթ է ունեցել ապրիլի 10-ին կայացած «Եվրոպայի խորհրդի եւ եվրոպական քաղաքական համայնքի միջեւ փոխկապակցվածությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ: Պատգամավորն ելույթում նշել է.
«Պարո՛ն նախագահ,
Հիմա ճիշտ ժամանակն է՝ քննարկելու ոչ միայն ժողովրդավարության վրա եղած ճնշումները, այլեւ հաստատությունների ունակությունը՝ ձեւավորելու իրական արդյունքներ արագ փոփոխվող եւ հակամարտությունների հակված աշխարհում:
Եվրոպական քաղաքական համայնքի գործարկումից ի վեր գլոբալ իրավիճակը դարձել է ավելի լարված եւ բեւեռացված: Կայուն խաղաղության եւ մեծացող բարեկեցության փոխարեն մենք ականատես ենք լինում ռիսկերի, բախումների եւ աշխարհաքաղաքական ցնցումների բազմապատկման: Աշխարհն ավելի խաղաղ չէ, եւ շատ վայրերում նույնիսկ բարեկամությունն է քաղաքականապես բարդացել:
Սա արտահայտում է ավելի մեծ մտահոգություն. հաստատությունները դժվարանում են կառավարել բարդությունները, աջակցել անցումային փուլերին եւ, ամենակարեւորը, կանխել պառակտումն ու հակամարտությունները: Երբ մենք ընդլայնում ենք ինստիտուցիոնալ հարթակները, պետք է ապահովենք, որ դրանք լինեն ոչ միայն ընդգրկուն, այլեւ արդյունավետ` խաղաղություն եւ բարեկեցություն ապահովելու գործում: Քաղաքացիներն իրավացի են, երբ ակնկալում են ոչ միայն կառույցներ, այլեւ բովանդակություն: Եվ խնդիրը ոչ թե այդ կառույցների բացակայությունն է, այլ այն, որ դրանք այլեւս չեն ձեւավորում դրական արդյունքներ:
Հարգելի' գործընկերներ,
Քննարկվող համագործակցությունից բխում են մի շարք առանցքային ակնկալիքներ:
Առաջին, Եվրոպայի խորհրդի ամենաթանկ ձեռքբերումն է մարդու իրավունքների պաշտպանության համաեվրոպական կոնվենցիոնալ համակարգը: Այս համակարգի սկսված քայքայումը պետք է կանգնեցվի, իսկ դրա պահպանումը դառնա ռազմավարական առաքելություն:
Երկրորդ, էական է, որ այս համագործակցությունը նպաստի մայրցամաքում աճող ավտորիտար միտումների հակադարձմանը: Ընտրությունը հստակ է` կա՛մ դառնալ սկզբունքային եւ վճռական հարթակ այս միտմանը դիմակայելու հարցում, կա՛մ շարունակել ցավալի փոխզիջումները, որոնք միայն թուլացնում են ժողովրդավարական աշխարհը:
Երրորդ, այս համագործակցությունն առաջարկում է անկեղծ երկխոսության եզակի եւ ժամանակին համահունչ ձեւաչափ հավասարների միջեւ՝ անկախ ԵՄ անդամակցության կարգավիճակից: Այս ընդգրկուն միջավայրը հնարավորություն է տալիս իմաստալից մասնակցության եւ փոխադարձ ճանաչման համար: Նման երկխոսությունը կարող է ԵՄ անդամակցության թեկնածուներին մոտեցնել իրենց նպատակին, իսկ մյուսների համար խթանել եվրոպական երազանքի ավելի իրատեսական պատկերացումը՝ համագործակցության, համերաշխության եւ ընդհանուր արժեքների հիման վրա:
Չորրորդ, ցանկացած համագործակցության առանցքում պետք է լինի խաղաղությունը: Աշխարհում, որտեղ խաղաղության պակաս կա, այն պետք է վերականգնվի դիվանագիտության, իրավունքի գերակայության, վստահության եւ պատասխանատու առաջնորդության միջոցով: Մեր տարածաշրջանների դեպքում, որտեղ առկա է բախումների վերսկսման վտանգ, խաղաղությունը պետք է կառուցվի նաեւ աշխարհաքաղաքական կայունության, հարեւանների հետ արժանապատիվ երկխոսության, շահավետ տարածաշրջանային համագործակցության, եւ, ամենակարեւորը, աշխատող միջազգային երաշխիքների եւ վստահելի ազգային անվտանգության մեխանիզմների հիման վրա:
Կա պատմական անհրաժեշտություն՝ շարունակելու մնալ խաղաղության ճարտարապետներ: Հուսով եմ, որ այսօրվա քննարկումը կլինի ոչ միայն մտորումների, այլեւ վերանվիրումի պահ:

Член делегации НС РА в ПАСЕ Армен Геворкян выступил в ходе состоявшегося 10 апреля обсуждения на тему «Взаимосвязь Совета Европы и Европейского политического сообщества».
«Г-н Председатель! Сейчас самое время обсудить не только давление на демократию, но и способность институтов формировать реальные итоги в быстро меняющемся и подверженном конфликтам мире.
С созданием Европейского политического сообщества ситуация в мире стала более напряженной и поляризованной. Вместо устойчивого мира и растущего благосостояния мы наблюдаем рост рисков, конфликтов и геополитических потрясений. Мир не стал спокойнее, а во многих местах даже дружественные отношения стали политически сложными.
Это вызывает большую обеспокоенность: институты затрудняются справиться с трудностями, содействовать переходным периодам и, самое важное, предотвратить раздоры и конфликты. Расширяя институциональные площадки, мы должны обеспечить не только инклюзивность, но и эффективность в обеспечении мира и процветания. Граждане вправе ожидать не только структуры, но и содержания. И проблема не в отсутствии этих структур, а в том, что они отныне не приводят к позитивным итогам.
Уважаемые коллеги! В результате обсуждаемого сотрудничества возникает ряд ключевых ожиданий.
Во-первых, самым ценным достижением СЕ является общеевропейская конвенционная система защиты прав человека. Начавшееся разрушение этой системы должно быть остановлено, а ее сохранение – стать стратегической миссией.
Во-вторых, существенно, чтобы это сотрудничество содействовало обращению вспять растущих авторитарных тенденций на континенте. Выбор ясен: либо стать принципиальной и решительной платформой в противостоянии этой тенденции, либо продолжать болезненные компромиссы, лишь ослабляющие демократический мир.
В-третьих, это сотрудничество предлагает уникальный и созвучный времени формат для искреннего диалога между равными, независимо от статуса членства в ЕС. Эта инклюзивная среда предоставляет возможность для осмысленного участия и взаимного признания. Подобный диалог может приблизить кандидатов на вступление в ЕС к их цели, а для других – способствовать формированию более реалистичного видения европейской мечты, основанной на сотрудничестве, солидарности и общих ценностях.
В-четвертых, в основе любого сотрудничества должен быть мир. В мире, где отсутствует мир, его необходимо восстановить посредством дипломатии, верховенства права, доверия и ответственного руководства. В случае наших регионов, где налицо риск возобновления столкновений, мир также должен строиться на геополитической стабильности, достойном диалоге с соседями, выгодном региональном сотрудничестве и, самое важное, на работающих международных гарантиях и надежных механизмах национальной безопасности.
Г-н Председатель! Есть историческая необходимость – продолжать оставаться архитекторами мира. Надеюсь, сегодняшнее обсуждение станет не только моментом размышлений, но и приверженности обязательствам».