Եթե նույնիսկ մենք խոսում ենք ընդհանուր հանցավորության, թալանի, թալանչիների և նրանց նկատմամբ մեր գործողությունների մասին, մենք այդ ժամանակ էլ իրենց մասին չենք խոսում, խոսում ենք այն մոդելի մասին, որը մենք ուզում ենք ունենալ որպես պետություն։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 15-ին, ԱԺ-ում կառավարության գործունեության 2024-ի կատարողականի հարցը քննարկման ժամանակ իր ելույթում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այո, շատ դեպքերում ես ինքս եմ քննադատաբար տրամադրված, բայց ես հասկանում եմ, որ որոշ դեպքերում որոշ մարդկանց ուզածը հաշվեհարդարն է ու վրեժն է։ Ես ասում եմ՝ չեմ պատկերացնում Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվեհարդար և վրեժ։
Ասում եք՝ առանց անմեղության կանխավարկածը խախտելու, բայց բոլորս ամեն ինչ գիտենք։ Այս երկու նախադասությունը բախվում են իրար ու երկուսն էլ փշուր-փշուր են լինում։ Հա, դժվար է, հեշտ չի, բայց հեշտ չի, ոչ թե նրա համար, որ մենք հոգ ենք տանում թալանչիների համար, այլ մենք հոգ ենք տանում մեր պետության համար: Մենք ուզում ենք մեր պետությունում ինստիտուտ կայացվի: Այո, մենք ինչ ասես կարողանք անենք,  բայց դրանից ի՞նչ ենք մենք դառնալու որպես պետություն և որպես հանրություն։ Այո, կան այդպիսի երկրներ, որ պատերի տակ շարում են, գնակահարում են, հետո ասում են՝ խվա՜յ, այս ինչ լավ էր, սիրտս հովացավ: Հետո հասկանում են, որ երկրի փոխարեն ստացել են խորշ, գոմ:
Կան այդպիսի երկրներ ու համոզված եմ, նույնիսկ այդ գլուխները վերցրել, պարել են, վայ,ինչ լավ է սրա գլուխը կտրեցինք:
Բայց արդյունքում ի՞նչ, հետո՞, դա՞լշե, պատո՞մ։ Որ դու ինչ-որ մեկին տալիս ես, սպանում, ինքը ավարտվեց, մնացած ամբողջը դու ես դեֆորմացվում, դու ես դառնում մարդասպան, դու ես դառնում հանցագործ: Ես մեր երկիրը այդպես չեմ պատկերացնում, եթե հանցագործ են, ու՞ր են փախնելու:
Շատերը կան, ասում են՝ մեզ հետ անմարդկային ձևով են վարվում, այս յոթ տարի է քոռ դանակով մորթում, մորթում են, այդպես էլ չեն մորթում, այդ տեսակետն էլ կա։ Բայց մենք ինստիտուտի մասին պիտի մտածենք և մեր պրոբլեմը ինստիտուտի չկայացումն է»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ արդարությունն ու արդարադատությունը հասնելու է բոլորին. «Արդարադատությունը ցուցակ չի ունենում, արդարադատությունը ունենում է սկզբունքներ, այդ սկզբունքը պետք է դրվի և այդ սկզբունքը դրվում է, դժվար, դաժան, բարդ, անընդհատ ձախողումներով, բայց դրվում է»:

Даже если мы говорим об общей преступности, грабителях, грабеже и наших действиях против них, мы говорим не о них, а о модели, которую мы хотим иметь как государство. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в своем выступлении сегодня, 15 апреля, во время обсуждения вопроса о результатах деятельности правительства в 2024 году в Национальном Собрании.
«Да, во многих случаях я сам настроен критически, но я понимаю, что в некоторых случаях люди хотят свести счеты и мести. Я говорю, я не могу себе представить сведения счетов и мести в Республике Армения.
Вы говорите: не нарушая презумпцию невиновности, но мы все всё знаем. Эти два предложения сталкиваются и оба разваливаются. Да, это трудно, это нелегко, но это нелегко не потому, что мы заботимся о грабителях, а потому, что мы заботимся о нашем государстве. Мы хотим, чтобы в нашей стране произошло становление институтов. Да, мы можем делать все, что захотим, но что станет с нами как с государством и как с обществом? Да, есть страны, в которых людей ставят к стенке и расстреливают, а потом говорят: «Ух ты, это было здорово, мое сердце порадовалось». Потом они понимают, что вместо страны получили загон, хлев. Такие страны есть, и я уверен, что они даже брали эти головы и танцевали: «Ух ты, как хорошо, что мы отрубили этому голову».
Но что потом, дальше? Даешь – тот, кого убиваешь, ему конец, все остальное деформируется, ты становишься убийцей, ты становишься преступником. Я не представляю себе нашу страну в таком виде. Если они преступники, куда они сбегут?
Многие говорят, что с нами обращаются бесчеловечно, что они режут нас тупыми ножами последние семь лет, и это тоже точка зрения. Но мы должны думать об институциональности, и наша проблема в том, что институт пока не создан», — заявил Пашинян.
Он выразил уверенность, что справедливость и правосудие восторжествуют для всех: «У правосудия нет списка, у правосудия есть принципы. Этот принцип должен быть установлен, и этот принцип установлен, трудный, жестокий, сложный, с постоянными неудачами, но он установлен».