Սանկտ Պետերբուրգում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանդիպման շրջանակում կարճ զրույց եմ ունեցել իմ ադրբեջանցի գործընկեր Սահիբա Գաֆարովայի հետ։ Այս մասին ապրիլի 22-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասել է խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ կա համաձայնեցված փաստաթուղթ, եւ երբ որեւէ փակուղու մասին խոսելն իմաստ չունի, ադրբեջանական կողմը նույնպես շահագրգռված է, որ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը հնարավորինս շուտ ավարտվի»,- ասել է Սիմոնյանը։
Նրա խոսքով՝ կողմերն աշխատում են այս ուղղությամբ։ Ազգային ժողովի ղեկավարը նշել է, որ մի քանի ժամ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահները, ըստ էության, նստել են միմյանց կողքի։ Սակայն նրանք պայմանավորվել են չհրապարակել այդ զրույցի բովանդակությունը։

Я провел короткую беседу со своей азербайджанской коллегой Сахибой Гафаровой на полях заседания Межпарламентской ассамблеи СНГ в Санкт-Петербурге. Об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил 22 апреля спикер парламента Армении Ален Симонян.
«У нас возникла ситуация, когда есть согласованный документ, и когда не стоит говорить о каком-либо тупике. Азербайджанская сторона также заинтересована, чтобы процесс подписания мирного соглашения был завершен в максимально короткие сроки», - сказал Симонян.
По его словам, стороны работают в этом направлении. Глава НС отметил, что несколько часов спикеры парламентов Армении и Азербайджана, по сути, сидели рядом друг с другом. Однако они достигли договоренности не озвучивать содержание данного разговора.