Ես 2019 թվականի սեպտեմբերից ձեռնարկում եմ քայլեր Փաշինյանին հեռացնելու ուղղությամբ, թե ինչու չի ստացվում, դա ամենակարևոր հարցն է, որը մենք պետք է ինքներս մեզ տանք, մեր քաղաքացիները, որոնք ևս ունեն այդ նպատակը, բայց ինչ-ինչ պատճառներով չի ստացվում: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռննակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցի ժմանակ նշեց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Պատճառն այն է, որ Փաշինյանը և իր իշխանությունը ցանկացած քայլի դիմում են իշխանությունը պահելու համար՝ ապօրինությունների, սադրանքների, մարդկանց ձերբակալումների, վախեցնելու, ուժ կիրառելու: Ամեն ինչ անում են այս իշխանությունները, որ իշխանությունները իշխանությունը հանկարծ չկորցնեն։ Այս մարդիկ իշխանությունը համարում են իրենց անվտանգության երաշխիքը, և երկրորդ, իրենք վայելում են իշխանությունը, ոչ թե ծառայում են ժողովրդին։ Ուստի նրանց համար իշխանություն կորցնելը հավասար է «մահվան», որովհետև ոչ մի բան չունենալով, ոչ մեկը չլինելով, այսօր նրանք հարստացել են, նրանք ունեն լծակներ, նրանք ունեն մեծ պահակախմբեր, որոնց միջոցով շրջում են:
Բայց դա մեզ չպետք է հուսահատեցնի, մենք պայքարելու ենք, բայց եկեք ժամկետներ չնշենք, ոնց ենք, երբ ենք ազատվելու այս իշխանություններից»,-ասաց նա:
Վանեցյանը համոզմունք հայտնեց, որ ընտրությունների միջոցով հնարավոր է ազատվել այս  իշխանություններից. «Դա ցույց տվեցին ՏԻՄ ընտրությունները, հատկապես վերջին՝ Փարաքարում ու Գյումրիում անցկացվածները: Մինչ այդ էլ բ
ազմաթիվ համայնքներում անցկացրած ընտրությունների արդյունքում ընդդիմությունն ունեցել է հաղթանակներ»:
Հարցին՝ սպասելու է 2026-ի ընտրությունների՞ն, թե իմպիչմենթի գործընթացի կողմանկից է, Վանեցյանը արձագանքեց. «Ես ասել եմ, որ չբառելով փողոցային պայքարը և մնացած գործիքները, որով հնարավոր կլինի հեռացնել այս իշխանություններին, ամեն դեպքում, որպես քաղաքական ուժ, մենք բոլորս պետք է պատրաստվենք 2026-ի ընտրություններին: Նորից եմ կրկնում՝ առանց բացառելու փողոցային պայքարով կամ իմպիչմենտի միջոցով այս իշխանությունների հեռացումը»:

С сентября 2019 года я предпринимаю шаги по отстранению Пашиняна. Почему не получается? Это самый важный вопрос, который мы должны себе задать, граждане, у которых такая же цель, но по каким-то причинам ничего не получается. Об этом заявил в беседе с журналистами в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» 24 апреля экс-директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
«Причина в том, что Пашинян и его власть прибегают к любым мерам для сохранения власти – беззакониям, провокациям, задержаниям, запугиванию людей, применению силы. Эти люди, во-первых, считают власть гарантией своей безопасности, во-вторых, они наслаждаются властью, а не служат народу. Для них лишение власти равносильно «смерти», поскольку, ничего ранее не имея, сегодня они резко разбогатели. Но это не должно нас остановить, мы будем бороться. Однако давайте не будем называть сроки того, как и когда  мы освободимся от этих властей», - сказал  Ванецян, добавив, что избавиться от властей можно с помощью выборов.
На вопрос, будет ли он ждать выборов 2026 года или выступает за процедуру импичмента, экс-директор СНБ Армении ответил: «В любом случае, как политическая сила, мы все должны готовиться к выборам 2026 года. Но не исключая при этом отстранения действующей власти путем уличной борьбы или импичмента».