Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքը հակասահմանադրական է նաև այն պատճառով, որովհետև ինքը ունի խտրականություն, էյջիզմ՝ տարիքից կախված խտրականության է ենթարկում։ Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 1-ին, «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի կիրարկումը Սահմանադրական դատարանի ՍԴՈ – 1776 որոշման համատեքստում» վերտառությամբ համաժողովում հայտարարեց «Կոնցեռն դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի ղեկավար Արամ Օրբելյանը:
Անդրադառնալով երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործին, նա նշեց. «Եթե մենք խոսենք ինչ-որ մեկի մասին, ով 50-60 տարեկան է և իր հիմնական գործունեությունը իրականացրել է 80-ականներին և 90-ականներին, համոզված եղեք, որ, այդ թվականներին ձեռք բերված Մաշտոցի պողոտայի երեք սենյականոց բոլոր բնակարանների սեփականատերերը չունեն ապացույցներ, որ այդ գույքը ձեռք են բերել օրինական փողերով։ 90-ականներին ապրած բոլոր մարդիկ ինքնին պետք է մահացած լինեին դատախազության ստանդարտով։ Ասում է՝ դու ստացել ես այսքան աշխատավարձ, նվազագույն զամբյուղը հաշվում է, պարտք ես մնացել: Ուղղակիորեն պիտի մահացած լինեինք բոլորս: Ակնհայտ է չէ, որ օբյեկտիվ իրականության մեջ մահացած չենք, կենդանի ենք բոլորս, նշանակում է ինչ-որ ձև ապրել ենք, կամ ազգը ամբողջությամբ ապօրինի է, կամ իրականում օրենքն է սխալ: Ես ավելի հակված եմ երկրորդին:
Ես գտնում եմ, որ ՍԴ որոշումից անկախ Ռոբերտ Քոչարյանի և ընտանիքի անդամների գույքերը չէին կարող բռնագանձվել, որովհետև առկա է բոլոր հիմնավորումները: Ես գտնում եմ, որ անկախ նրանից, որ իր մոտ առկա է բոլոր հիմնավորումները, որևէ անձ, ներառյալ Ռոբերտ Քոչարյանը և ընտանիքը, պարտավոր չէ դատական գործընթաց անցնի և ապացուցի իր կյանքի ընթացքում ձեռք բերված գույքի օրինականությունը կամ ապօրինությունը:
Բոլոր երկրները, որոնք դա արել են, ունեցել են կորուստներ, ոչ թե աճ: Բոլոր քաղաքացիները, որոնք ակնկալել են, որ այս գործընթացի արդյունքում իրենց բարեկեցությունը պետք է լավանա, իրականում վատացել են, այդ բոլոր մարդիկ էլի լավ են, մնացել են, մնացածինը վատացել է: Դրա համար, բոլոր գործերով, այդ թվում նաև երկրորդ նախագահի գործով, միջնորդելու եմ, որ ըստ էության մերժվեն հայցադիմումները»,-ասաց նա:

Закон о конфискации незаконно приобретенного имущества также является неконституционным, поскольку он дискриминирует людей по возрасту. Об этом сегодня, 1 мая, на конференции «Реализация закона о конфискации незаконно приобретенного имущества в контексте постановления Конституционного суда № 1776» заявил руководитель юридической фирмы «Концерн Диалог» Арам Орбелян.
Говоря о деле второго президента Роберта Кочаряна, он отметил: «Если мы говорим о человеке, которому 50-60 лет и который осуществлял свою основную деятельность в 80-е и 90-е годы, будьте уверены, что у владельцев всех трехкомнатных квартир на проспекте Маштоца, приобретенных в те годы, нет доказательств того, что они приобрели эту недвижимость на законные деньги. По меркам прокуратуры, все люди, жившие в 90-е, должны были быть мертвы. Говорят: «Вы получали такую-то зарплату, по расчетам продовольственной корзины, у вас долги». Мы все должны были просто умереть. Разве не очевидно, что в объективной реальности мы не мертвы, мы все живы, а это значит, что мы каким-то образом жили, или страна полностью незаконна, или на самом деле закон неправ. Я больше склоняюсь ко второму варианту.
Я считаю, что независимо от решения Конституционного суда, имущество Роберта Кочаряна и членов его семьи не может быть конфисковано. Я считаю, что, ни один человек, включая Роберта Кочаряна и его семью, не обязан проходить судебный процесс и доказывать законность или незаконность имущества, приобретенного им при жизни.
Все страны, которые это сделали, понесли убытки. Все граждане, которые ожидали, что их благосостояние улучшится в результате этого процесса, на самом деле ухудшились», — сказал он.