Մենք պառակտված չենք, իրենք են պառակտված, մեզ մի վերագրեք պառակտումը. Էստոնիայի դեպքով ցույց տրվեց, որ եկեղեցին ամեն դեպքում,օրվա իշխանության նկատմամբ իր լոյալության այն չափաբաժինը, որ պիտի պահի, պահում է: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ Եկեղեցին մինչ այս պահն էլ պահանջում է վարչապետի հրաժարականը:
Իշխանությունն է, որ չի պահում: Իշխանությունն է, որ նույնիսկ արարողակարգային հարցերում չի պահում այն լոյալությունը, որ պիտի պահեր: Այո, ասում է՝ ինձ համար անընդունելի իշխանություն է, բայց իշխանություն է: Բայց իրենք ասում են՝ մինչև չխոնարհվեք, մինչև մեզ չասեք, որ մենք լավն ենք, մենք ձեզ հետ չենք շփվի: Մենք դա տեսել ենք: 1975 թվականից ես մտել եմ եկեղեցական ասպարեզ, մինչև 1990 թվական, 15 տարի լիուլի վայելել եմ սովետական կարգերի այդ թշնամական հանդուրժողականությունը եկեղեցու նկատմամբ»,-ասաց նա:
Հարցին՝ Գյումրիում նոր իշխանության օրոք արդեն ինչ-որ բան փոխվե՞լ է, Միքայել Սրբազանն ասաց. «Հլը շուտ է, որ ինչ-որ բան փոխվի, ի՞նչ պիտի փոխվի: Հլը թող աշխատի, տեսնենք։ Այս քաղաքը ամեն բանից ոչ ոգևորվողն է, ոչ հուսահատվողն է:
Այս քաղաքը այնքան լավ ու վատ բաներ է տեսել: Էս ժողովուրդը այնքան լավ ու վատ քամու, շոգի, ցրտի, տաքի մեջ այնքան է կոփվել, որ իրեն ամեն մի հասարակ բանից հնարավոր չէ հուզել, ոգևորել կամ սառեցնել: Գյումրեցին Հայաստանի մեջ շատ յուրահատուկ տեսակ է։ Շատ հաճխ գյումրեցին ինքն էլ չգիտի այդ մասին, ինքը ուղղակի ապրում է իր կյանքը: Եվ ուրախությունը, և տխրությունը շատ հավասարաչափ ստոիկությամբ տանող մարդ է գյումրեցի»,-ասաց նա:

У нас нет раскола, это у них раскол. Случай в Эстонии показал, что церковь в любом случае сохраняет долю лояльности в отношении действующей власти. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am предстоятель Ширакской епархии Армянской апостольской церкви, архиепископ Микаел Аджапахян, касаясь того, что церковь до сих пор требует отставки премьер-министра.
«Именно власть всего этого не соблюдает. Да, говорится: для меня это неприемлемая власть, но это власть. А они говорят: пока вы не поклонитесь, пока не скажете, что мы хорошие, не станем с вами общаться. Мы это уже видели. С 1975 года я в церковной сфере, до 1990 года, в течение 15 лет, я полноценно «наслаждался» враждебной толерантностью советского режима по отношению к церкви», - заявил Аджапахян.
На вопрос, изменилось ли что-нибудь в Гюмри с приходом новой власти, священнослужитель ответил: «Еще слишком рано для этого. А что должно измениться? Пусть еще поработает, а там посмотрим. Этот город видел так много хорошего и плохого, что его невозможно тронуть, воодушевить чем-то простым».