Անցած տարի Հայաստանում քննվել է 478 քրեական գործ անչափահասների նկատմամբ, որից 167-ը հետաձգվել է 2023-ից, իսկ 311-ը ընդունվել է շրջանառության 2024թ.։ Այս մասին մայիսի 12-ին ԱԺ նիստում հայտնել է Քննչական կոմիտեի ղեկավար Արթուր Պողոսյանը՝ Քննչական կոմիտեի գործունեության արդյունքների հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
«Մեծ մասը՝ մոտ 300 վարույթ, հարուցվել է Քննչական կոմիտեի տարբեր ստորաբաժանումների կողմից, եւ միայն 11-ն է ստացվել այլ բաժիններից»,- ասել է Պողոսյանը։ Նրա խոսքով՝ արձանագրված գործերից 60-ը լրացվել է մեղադրական եզրակացությամբ եւ ուղարկվել դատարան։ Խոսքը 78 անչափահասի մասին է։ «Դրանցից 11-ը վերաբերում է ծանր մարմնական վնասվածք հասցնելուն, 3-ը՝ սեռական ազատության դեմ ոտնձգության, 4-ը՝ ավազակային հարձակման, 10-ը՝ գողության, 1-ը՝ շորթման, 1-ը՝ խուլիգանության, 4-ը՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, 26-ը՝ այլ հանցագործությունների»,- ասել է գերատեսչության պետը։
Ընդ որում՝ 2024թ. որոշում է կայացվել 127 անչափահասների նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցել կամ դադարեցնել (վերականգնողական հիմքերով)։ «Քննության շրջանակում բերման է ենթարկվել 69 անչափահաս, որոնցից 58-ը հետագայում ազատ է արձակվել։ Կալանավորման 11 միջնորդություն է ներկայացվել դատարան, որոնցից 5-ը բավարարվել է ամբողջությամբ, 6-ը՝ մասնակի։ Բացի այդ, մեկ անչափահասի նկատմամբ տնային կալանքի միջնորդություն է ներկայացվել։ Այս միջնորդությունը դատարանի կողմից բավարարվել է»,- նշել է Պողոսյանը։

В прошлом году в Армении в отношении несовершеннолетних было рассмотрено 478 уголовных дел, 167 из которых были перенесены с 2023 года, а 311 – приняты в оборот уже в 2024-ом. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения отчета об итогах деятельности Следственного комитета за 2024 год заявил 12 мая глава ведомства Артур Погосян.
«Большая часть – порядка 300 производств, была инициирована различными подразделениями Следственного комитета, и лишь 11 – получены от других ведомств», - сообщил Погосян. По его словам, из зарегистрированных производств 60 были завершены обвинительным заключением и направлены в суд. Речь идет о 78 несовершеннолетних. «Из них 11 связаны с причинением тяжкого вреда здоровью, 3 – направлены против сексуальной свободы, 4 связаны с бандитизмом, 10 – с кражей, 1 – с вымогательством, 1 – с хулиганством, 4 – с незаконным оборотом наркотиков и 26 – с другими преступлениями», - сказал глава ведомства.
При этом в 2024 году было принято решение не возбуждать или прекратить уголовное преследование в отношении 127 несовершеннолетних (по реабилитирующим основаниям). «В рамках расследованных производств было задержано 69 несовершеннолетних, 58 из которых впоследствии были освобождены. В суд было подано 11 ходатайств об аресте, 5 из которых были удовлетворены полностью, а 6 – частично. Кроме того, в отношении одного несовершеннолетнего поступило ходатайство о домашнем аресте. Данное ходатайство было удовлетворено судом», - отметил Погосян.