Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում գործուն մասնակցություն է ունեցել նաև Հայաստանը, մենք լինելով փոքր երկիր ունեցել ենք բազմաթիվ զոհեր և Մոսկվայում Հաղթանակի հետ կապված միջոցառում էր իրականացվում։ Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 12–ին, ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ տվեց Նիկոլ Փաշիինյանի այցը Մոսկվա։
«Ինչո՞ւ չպետք է մասնակցեր վարչապետը այդ միջոցառումներին»,–ասաց նա՝ հավելելով, որ դիվերսիֆիկացիայի շրջանակներում պետք է մասնակցել բոլոր միջոցառումներին. «ՌԴ–ն խնդրահարույց երկիր չէ, մենք գործընկեր երկրներ ենք և փոխհարաբերվում ենք երկուստեք շահերը հաշվի առնելով»։
Հարցին՝ ինչպես է գնահատում, որ ՀՀ վարչապետն այցելու է դաշնակից համարվող երկիր և չի հանդիպում այդ երկրի նախագահի հետ, Հասմիկ Հակոբյանը պատասխանեց. «Ես չեմ կարող գնահատական տալ, որովհետև կարող է պաշտոնական երկկողմ հանդիպում չի եղել, բայց այլ շփումներ են եղել, հեչ պարտադիր չի դրոշները դնել, նստել, որպեսզի ինչ-որ խոսակցություն ունենալ։ Հարավոր է այլ ֆորմատներում խոսակցություն լինի։ Երբեմն կարող ես, օրինակ, ընթրիքի ընթացքում ավելին խոսել, քան տեսախցիկների առաջ, բանակցությունների ընթացքում։ Իսկ պաշտոնականից զատ այլ հանդիպումների կամ շփումների մասին, ես ասացի, որ տեղեկացված չեմ»։

Армения, будучи маленькой, также имела действенное участие во Второй мировой войне. У нас были многочисленные жертвы, а в Москве проходило мероприятие, посвященное Победе. Об этом заявила в беседе с журналистами в парламенте 12 мая депутат от правящей партии «Гражданский договор» Асмик Акопян, отвечая на вопрос, что дал премьер-министру Армении Николу Пашиняну визит в Москву.
«Почему премьер-министр Армении не должен был участвовать в этих мероприятиях?», - задалась вопросом Акопян, добавив, что в рамках диверсификации необходимо участвовать во всех мероприятиях. «Россия – не спорная страна, мы – страны-партнеры и взаимодействуем с учетом двусторонних интересов», - отметила депутат.
На вопрос, как расцениваете тот факт, что премьер-министр Армении посещает страну, считающуюся союзником, и не встречается с президентом данного государства, Акопян ответила: «Я не могу дать оценку, поскольку официальной двусторонней встречи, возможно, и не было, но были другие контакты. Необязательно вывешивать флаги, где-то сидеть, говорить. Общение может быть и в других форматах».