ԱրարատԲանկի հովանավորությամբ մայիսի 7-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցավ աշխարհահռչակ բելգիական Hooverphonic խմբի և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի աննախադեպ համերգը: Իրադարձությունը կայացավ ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 100-ամյա հոբելյանի շրջանակներում՝ ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության դեսպանության գործընկերությամբ:
Այս բացառիկ մշակութային իրադարձությունն առանձնահատուկ էր նաև իր սոցիալական բաղադրիչով: ԱրարատԲանկի նախաձեռնությամբ համերգին ուղղված գումարի մի մասը կհատկացվի Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի կրթական պայմանները բարելավելուն:
«Որպես Բելգիայի դեսպան՝ ինձ համար, իհարկե, գերնպատակ է նպաստել երկու ժողովուրդների, երկու երկրների միջև բուռն հարաբերությունների զարգացմանը, և այսօրվա նույն Hooverphonic խմբի կատարումը այս հրաշալի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ այդ գործի մի մասն է, իսկ այս ծրագիրը կայացել է ԱրարատԲանկի հետ համագործակցությամբ»,-նշել է ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկ Դե Մույնքը։
«Մենք համոզված ենք, որ մշակույթին և արվեստին ուղղված այն միջոցառումները, որոնք սահմաններ չեն ճանաչում և ըստ էության համախմբում են համայն աշխարհի մարդկանց, ևս շատ կարևոր են։ Սա մի ինքնատիպ հնարավորություն է հենց արվեստի և մշակույթի խմբերի՝ միասնական գործելու և աշխարհին այդ դրական ուղերձները հղելու համար»,- նշել է ԱրարատԲանկի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Մհեր Անանյանը։
«Նմանօրինակ համերգները, կարծում եմ, Հայաստանի Հանրապետությունում հատկապես հայ հանդիսատեսին ներկայացնելը մեզ համար շատ կարևոր է։ Շատ ուրախ ենք, որ կարողացանք ունենալ այնպիսի աջակից՝ ի դեմս ԱրարատԲանկի, ինչն իրականություն դարձրեց այս գեղեցիկ համերգը»,- նշել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Նորայր Նազարյանը։
Հայտնի Hooverphonic-ի համերգը վերածվեց իսկական երաժշտական տոնի՝ հանդիսատեսին պարուրելով անմոռանալի զգացողություններով և ստեղծելով մտերմիկ կապ երգիչների ու ունկնդիրների միջև։ Յուրաքանչյուր կատարման ավարտին հնչում էին բուռն ծափահարություններ, իսկ համերգի վերջում ողջ դահլիճը հոտնկայս, երկարատև ծափահարություններով արտահայտեց իր հիացմունքը։ Միջոցառումը ոչ միայն հարստացրեց հայաստանյան մշակութային կյանքը, այլեւ դարձավ հիշարժան փորձառություն բոլոր երաժշտասերների համար՝ բարձր նշաձող սահմանելով նմանատիպ հետագա նախաձեռնությունների համար։

On May 7, an extraordinary concert featuring the world-renowned Belgian group Hooverphonic and the Armenian National Philharmonic Orchestra took place at the Aram Khachaturian Concert Hall under the sponsorship of AraratBank. The event was held in partnership with the Embassy of the Kingdom of Belgium in Armenia as part of the Philharmonic Orchestra's centennial celebration.
This exceptional cultural event was distinguished not only by its artistic significance but also by its social component. Through AraratBank's initiative, a portion of the concert proceeds will support the improvement of educational facilities at the Yerevan Special Educational Complex for Children with Hearing Impairments.
"As the Belgian Ambassador, my foremost objective is naturally to foster the development of dynamic relations between our two peoples and countries. Today's performance by Hooverphonic alongside this magnificent Philharmonic Orchestra represents a part of that mission, and this program has been made possible through collaboration with AraratBank," stated Eric de Muynck, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Belgium to the Republic of Armenia.
"We firmly believe and maintain today that events dedicated to culture and art are of paramount importance, as they transcend boundaries and essentially unite people across the globe, which is precisely the nature of our event today. This represents a unique opportunity for artistic and cultural communities to work in unison and convey positive messages to the world," noted Mher Ananyan, Chairman of the Executive Board and CEO of AraratBank.
"I believe that presenting such concerts in the Republic of Armenia, particularly to Armenian audiences, is tremendously important for us. We are delighted to have secured support of such a valuable partner as AraratBank, which made this beautiful concert a reality," stated Norayr Nazaryan, Director of the Armenian National Philharmonic Orchestra.
The renowned Hooverphonic’s concert transformed into a genuine musical celebration, enveloping the audience with unforgettable emotions and creating an intimate connection between the performers and the audience. Each performance brought forth a storm of applause, and at the end of the concert, the entire audience rose to their feet, expressing their admiration through a long standing ovation. The event not only enriched Armenia's cultural scene but also became a memorable experience for all music lovers, setting high standards for similar future initiatives.