«Այսօրվա քաղաքական ռեժիմի պարագլուխը կորցրել է այն կապերը, որ նախկինում ուներ արևմուտքի հետ։ Խոսքը հատկապես Բայդենի վարչակազմի հետ հարաբերությունների մասին է, հիմա այդ հարաբերությունները չկան Թրամփի վարչակազմի հետ։ Նաև Մակրոնի հետ սիրալիր հարաբերություններն են սառեցված. Մակրոնը մի քանի անգամ հայտարարեց, որ Արցախի հարցում ինքն ավելի հայ է, քան Հայաստանում գործող ռեժիմի անդամները»։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 14-ին, NEWS.am–ի հետ զրույցում ասաց «Հայաքվե»  միավորման անդամ Արմեն Մանվելյանը։
«Այս պայմաններում նրանք փնտրտուքի մեջ են, ինչ–որ կիսաքայլեր են անում։ Մեկ դեպի ԵՄ գանալու կեղծ ստորագրահավաքի արդյունքներն են ներկայացնում, ապա վազում են Մոսկվա, որտեղ զորախումբ չեն տանում, և նստած դիմավորում են ադրբեջանական զորախմբի մուտքը Կարմիր հրապարակ։ Այս կիսաքայլերը խոսում են նրանց արտաքին քաղաքականության ձախողումների մասին, որոնք շարունակական են։ Ցավոք սրտի, սա ընդհանուր Հայաստանի վրա է անդրադառնում, եթե միայն իրենց վրա անդրադառնար, այլ հարց է»,–հավելեց նա։
Արմեն Մանվելյանի խոսքով, մայիսի 9-ին Մոսկվայում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ արհամարհական վերաբերմունք են ցուցաբերել։
«Հայաստանը ձախողել է իր արտաքին քաղաքականությունը։ Փորձեր են արվում Էրդողանի դուռը գնալու ուղղությամբ, որովհետև միայն Էրդողանը կընդունի նրանց, բայց հիմա նրա վիճակն էլ է ծանր։ Սրանք իսկապես նոր տիրոջ փնտրտուքների մեջ են, և խնդիրներ ունեն։ Հայաստանը արտաքին քաղաքականության առումով ոչ մի տեղ չէ, մենք գտնվում ենք անվտանգային վակումի մեջ, որն իր մեջ լրջագույն սպառնալիքներ է պարունակում»,–հավալեց Մանվելյանը։
Լրագրողի հարցին այն մասին, թե ինչու՞ է ադրբեջանական կողմը պարբերաբար կրակ բացում հայկական դիրքերի ուղղությամբ, հատկապես եթե «Խաղաղության համաձայնագրի» տեքստն արդեն համաձայնեցված է, Արմեն Մանվելյանը պատասխանեց.
«Ադրբեջանի ազգի ինքնությունը հիմնված է հայատյացության վրա։ Նրանք հստակ կերպով ցույց են տալիս, որ ադրբեջանցի և հայատյաց բառերը հոմանիշներ են։ Հետևաբար նրանք պնդում են, որ այս պայմաններում Ալիևը չի կարող ստորագրել որևէ պայմանագիր։ Հայերի նկատմամբ ատելությունն արտահայտվում է նաև նրանց քաղաքականության մեջ։ Սրանք Արցախը նվիրեցին Ադրբեջանին, հիմա էլ նրանք Արևմտյան Ադրբեջանի թեզն են առաջ քաշում»։

Лидер нынешнего политического режима утратил прежние связи с Западом. Это особенно касается отношений с администрацией Байдена, поскольку с администрацией Трампа этих отношений уже нет. Кроме того, дружеские отношения с Макроном охладились. Макрон неоднократно заявлял, что в вопросе Арцаха он более армянин, чем члены армянского режима. Об этом в интервью Новости Армении - NEWS.am заявил член «Аякве» Армен Манвелян.
«В этих условиях они ищут, делают какие-то полушаги. Они представляют результаты фальшивого сбора подписей о членстве в ЕС, затем бегут в Москву, куда не отправляют подразделение (для участия в параде), сидят и приветствуют азербайджанский  контингент на Красной площади. Эти половинчатые шаги говорят об их продолжающихся внешнеполитических неудачах. К сожалению, это касается всей Армении. Если бы это касалось только их, это было бы другое дело», — добавил он.
По словам Армена Манвеляна, 9 мая в Москве с презрением отнеслись к премьер-министру Николу Пашиняну.
«Армения провалила свою внешнюю политику. Предпринимаются попытки подойти к двери Эрдогана, потому что только Эрдоган их примет, но теперь его положение также сложное. Они действительно ищут нового хозяина, и у них есть проблемы. «Армения нигде с точки зрения внешней политики, мы находимся в вакууме безопасности, что несет в себе серьезные угрозы», - сказал Манвелян.
На вопрос журналиста о том, почему азербайджанская сторона периодически открывает огонь по армянским позициям, тем более, если текст «Мирного соглашения» уже согласован, Армен Манвелян ответил: «Идентичность азербайджанской нации основана на армянофобии». Они ясно показывают, что слова «азербайджанец» и «арменофоб» являются синонимами. Поэтому они утверждают, что в этих условиях Алиев не может подписать никакого соглашения. Ненависть к армянам выражается и в их политике. Они (власти Армении) отдали Арцах Азербайджану, а теперь Баку выдвигает тезис о Западном Азербайджане».