Ալբանիայից կադրերը ճնշող էին յուրաքանչյուր հայի համար, դրանք խայտառակ կադրեր էին, որոնցում ցուցադրված էր արժանապատվությունը կորցրած մարդու վարքը, և նրա բոլոր շարժումները վկայում էին, որ նա լիովին կախված է այդ երկու մարդկանցից։ Այս մասին մի շարք լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Հիշեցնենք, որ խոսքը Տիրանայում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նախագահների զրույցի տեսանյութի մասին է։
«Մուրում են մի փաստաթուղթ, որը ոչ թե խաղաղության մասին է լինելու, այլ Նիկոլ Փաշինյանի, նրա քաղաքական հեռանկարի մասին։ Այդ փաստաթուղթը ներքաղաքական նպատակներ է հետապնդելու։ Սրանից լավ բան չեմ սպասում՝ հաշվի առնելով նաև ձևավորված աշխարհաքաղաքական իրավիճակը»,- նշել է նա։
Քոչարյանի գնահատմամբ, կա երկրի ձախողված ղեկավար, որը փորձում է ամեն գնով պահպանել աթոռը, և կան արտաքին խաղացողներ, որոնք կգնահատեն՝ արժե՞ նրան սատարել այս հարցում, թե՞ ոչ։
«Մենք 2021 թվականից խոսում ենք արժանապատիվ խաղաղության մասին։ Ես չեմ հավատում, որ պարտության խորհրդանիշը կարող է դրան հասնել։ Նա վախենում է ամեն ինչից և փորձում է ամեն գնով փրկել իրեն։ Նման առաջնային մոտիվացիայով մարդը չի կարող մտածել պետության մասին»,- հավելել է Քոչարյանը։

Кадры из Албании были депрессивными для каждого армянина, это позорные кадры, на которых показано поведение человека, потерявшего достоинство, и все его телодвижения говорили о том, что он всецело зависит от этих двух людей. Об этом в интервью ряду СМИ заявил второй президент Армении Роберт Кочарян. Напомним, что речь идет о видео беседы премьер-министра Никола Пашиняна и президентов Турции и Азербайджана в Тиране.
«Выпрашивается документ, который будет не о мире, а о Николе Пашиняна, о его политической перспективе. Этот документ будет преследовать внутриполитические цели. Ничего хорошего от этого не жду с учетом также сформировавшейся геополитической ситуации», - отметил он.
По его оценке, есть провальный руководитель страны, пытающийся любой ценой сохранить кресло,  и есть внешние игроки, которые будут оценивать, стоит его поддерживать в этом или нет.
«Мы с 2021 года говорим о достойном мире. Я не верю, что символ поражения может добиться этого. Он боится всего и пытается любой ценой спасти себя. Человек с такой первичной мотивацией не может думать о государстве», - добавил Кочарян.