Մենք խնդրում ենք, որ 25 համարի ավտոբուսը գա Պրոշյան համայնք, բայց չի գալիս, և երեկ մենք հանկարծ իմանում ենք, որ 25 համարը ոչ միայն չի գալիս Պրոշյան, այլ նույնիսկ ՊՆ–ի նախկին շենք չի հասնում։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 2–ին, NEWS.am–ի հետ զրույցում նշեց Պռոշյան գյուղի բնակիչներից Մարիամ Պետրոսյանը։
«Մեր վերջին հանդիպումից ես եզրակացություն արեցի, որ իրենք ամեն ինչ անում են, որ 25 համարը լրիվ հանեն այս տարածքից, երթուղին պիտի փոխի և գնա Դավիթաշեն»,–ասաց նա։
Մարիամ Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ երեկ այդ փոփոխության մասին իմանալով որոշել էին այսօր առավոտյան ճանապարհ ըփակել։ Այդ նախաձեռնության մասին իմացել են իշխանությունները եւ փորձել են կանխել։ Մասնավորապես, նախ այսօր 25 համարի ավտոբուսը հասել է ՊՆ–ի շենքի մոտ, բացի այդ մի շարք պռոշյանցիների հրավիրել են փոխոստիկանապետի հետ հանդիպման։
«Ես, ճիշտն ասած, հրաժարվել եմ, ես չեմ ուզում գնալ հանդիպման, որովհետև արդեն հինգ անգամ նույն բանի մասին խոսում եք և իրենց կարծիքը չեն փոխում, եթե նոր մարդիկ կլինեն, թող գնան հանդիպման։ Պրոշյանցիները պահանջում են, որ 25 համարը իր երթուղին չպետք է փոխի, մեր պահանջը դա է։ Եթե այդ հանդիպման արդյունքում ասելու են, որ 25 համարը պետք է գա Պռոշյան, կարող են առանց հանդիպման էլ դա հայտարարել։ Իսկ եթե դա չի նպատակը, ապա հանդիպման իմաստը ո՞րն է»։
Հարցին՝ եթե ամեն դեպքում փոխզիջում չլինի և իշխանությունները պնդեն իրենց որոշումը, ի՞նչ եք պատրաստ անել, պռոշյանցի կինը պատասխանեց.  «Ճիշտ ասած, արդեն եզրակացությունը մնում է ժողովրդին։ Կոնկրետ, ես երեկ խոստացել էի և ձայնային հաղորդագրությունը էլ եմ ուղարկել, որ եթե մենք որոշել ենք ինչ-որ գործողություն անել, բողոքել, մեր բողոքի ձայնը բարձրացնել, իրենք պարտավոր էին գալ այստեղ։ Եթե այսպես են անում, ինձ թվում է նաև որոշակի նպատակ ունեին այս ակցիան բոյկոտելը, որպեսզի մարդիկ կազմակերպիչներին չլսեն։ Վերջին պահին կեսգիշերը ինձ մոտ ասում են՝ գիտեք, եկեք հանդիպման։  Ինչ հանդիպում, մի ասացեք՝ եկեք հանդիպման, դուքպիտի ասեիք որ 25 համարը գալու է Պրոշյան և հետաձգեք եթե մենք այստեղ 25 համար տեսնեինք արդեն ակցիան ավելորդ կլիներ»։
Հիշեցնենք, որ բողոքի ակցիաները սկիզբ են առել ապրելի 5-ից։ Պռոշյան և Քասախ համայնքների բնակիչները մինչ այս օգտվում էին թիվ 25 և 59 երթուղին սպասարկող ավտոբուսներից՝  Երևան հասնելու համար վճարելով 150 դրամ։ Հիմա Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է, որ ավտոբուսները չեն հասնելու այդ համայնքներ։ Նոր երթուղին սպասարկելու է «Մուլտիտրանսպորտ» ընկերությունը, ուղեվարձը լինելու է 250 և 200 դրամ։ Բացի այս, ինչպես ավելի վաղ ներկայացրել էին բնակիչները, նոր երթուղին սպասարկելու է ընդամենը 7 կմ՝ իրենց համայնքներից հասնելով մինչև Աջափնյակ վարչական շրջանում գտնվող հայտնի  Ֆիզիկայի ինստիտուտ,  վերջին ավտոբուսը  նախատեսված է ժամը 19։30-ին։ Նախկին երթուղու վերջին կանգառը եղել է Հաղթանակի զբոսայգու մոտ։

Мы просили, чтобы автобус N25 доезжал до общины Прошян, но этого не произошло. А вчера мы узнали о том, что этот автобус не доезжает не только до Прошяна, но и до бывшего здания Министерства обороны Армении. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am жительница Прошяна Мариам Петросян.
«По итогам нашей последней встречи я поняла, что они делают все возможное, чтобы полностью убрать автобус N25 с данной территории, маршрут должен быть изменен и проложен до Давидашена», - заявила Петросян.
По ее словам, вчера, узнав об этом изменении, они решили сегодня утром перекрыть дорогу. Власти узнали об этой инициативе и попытались ее предотвратить. В частности, автобус сегодня подъехал к зданию Министерства обороны, кроме того ряд прошяновцев пригласили на встречу с заместителем начальника Полиции.
«Честно говоря, я отказалась. Не хочу идти на встречу, пять раз говорили об одном и том же, все равно они не меняют своего мнения. Если есть новые люди, пусть идут на встречу. Жители Прошяна требуют, чтобы автобус N25 не менял свой маршрут», - сказала Петросян.
Отметим, что прошяновцы начали акции протеста с 5 апреля. Жители общин Прошян и Касах ранее пользовались автобусами маршрутов N25 и N59, при этом выплачивая 150 драмов за поездку до Еревана. Мэрия Еревана же приняла решение, что упомянутые автобусы не будут добираться до этих населенных пунктов. Новый маршрут будет обслуживать компания «Мультитранспорт» по тарифам в 250 и 200 драмов. Кроме того, как ранее сообщали жители, новый маршрут будет охватывать всего 7 км, пролегая от их населенных пунктов до Института физики в административном районе Ачапняк, а последний автобус будет отправляться в 19:30. Последняя остановка на предыдущем маршруте была возле Парка Победы.