Մեծագույն հաճույքով եմ գալիս Գորիս. ֆրանսիացի սենատորների պատվիրակության համար, որոնք այստեղ էին 2023 թվականի ապրիլի 23-ին, այդ ժամանակ գիտակցեցինք, թե ինչ է նշանակում պատերազմի մեջ գտնվող կամ հարձակման ենթարկվող երկիր լինելը։ Այդ մասին, այսօր՝ հունիսի 2–ին, Գորիսում անցկացվող Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության 5-րդ համաժողովի ժամանակ ասաց  Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազին։
«Հայաստանը պատերազմի մեջ չէր, բայց հարձակման էր ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից։ Մենք հանդիպեցինք Գորիսի քաղաքապետի հետ, ով ճաշի ժամանակ մեզ լքեց, հեռացավ մարզպետի հետ միասին, որովհետև հենց այդ պահին սահմանի միջադեպ կար։
Մի լրագրող հարց էր տալիս՝ ինչպե՞ս ես դուք, Ֆրանսիայի Սենատը օգնում Հայաստանին, ես պատասխանեցի, որ պետք է Հայաստանին օգնել անվտանգությունը ամրապնդելու համար, որպեսզի ռազմական պաշտպանական բավականաչափ միջոցներ ունենա իր սահմանները պաշտպանելու համար։
Այդ պահից սկսած Սենատում համատեղ ուրեմն որոշում կայացրեցինք, որը բոլոր սենատորների կողմից ստորագրվեց և որը պահանջում էր մեր գործադիր իշխանությունից աջակցել Հայաստանին, համապատասխան ռազմական միջոցներ տրամադրելու Հայաստանին, իր պաշտպանությունը ապահովելու համար։ Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել մեր գործադիր իշխանությանը մեզ լսելու համար։
Եթե մենք ցանկանում ենք, որ հայկական և ֆրանսիական համայնքները ապակենտրոնացված համագործակցությունը շարունակեն, պետք է Հայաստանը կարողանա ապրել իր սահմանների մեջ, խաղաղության մեջ»,–ասաց նա։

Я с большим удовольствием приезжаю в Горис. Для делегации французских сенаторов, которые были здесь 23 апреля 2023 года, тогда стало понятно, что значит быть страной, находящейся в состоянии войны или подвергающейся нападению. Об этом заявил сегодня, 2 июня, член Сената Франции Жильбер-Люк Двинази в ходе 5-й конференции по децентрализованному сотрудничеству Армения-Франция, которая прошла в Горисе.
«Армения не находилась в состоянии войны, но подверглась нападению со стороны Азербайджана. Мы встретились с мэром Гориса, который покинул нас во время обеда, уехав с губернатором, потому что в этот самый момент на границе произошел инцидент.
Один журналист спросил: «Как вы, французский Сенат, помогаете Армении?» Я ответил, что нам нужно помочь Армении укрепить ее безопасность, чтобы у нее было достаточно военных оборонных ресурсов для защиты своих границ.
С этого момента мы совместно приняли решение в Сенате, которое подписали все сенаторы и которое потребовало от нашей исполнительной власти поддержать Армению, предоставить Армении соответствующие военные ресурсы для обеспечения ее обороны. Я хотел бы поблагодарить нашу исполнительную власть за то, что она нас выслушала.
Если мы хотим, чтобы армянская и французская общины продолжали децентрализованное сотрудничество, Армения должна иметь возможность жить в пределах своих границ, в мире», - сказал он.