2024–ի ընթացքում արտաքին հատվածում աշխարհաքաղաքական լարվածությունը ու դրանից բխող տնտեսական անորոշությունները պահպանվել են, նման իրավիճակում հարաբերականորեն դրական զարգացումներ են արձանագրվել Հայաստանի տնտեսությունում, թեև տարեսկզբին ՀՀ-ում արձանագրված տնտեսական աճը աստիճանաբար դանդաղել է և տարվա արդյունքում կազմել է 5.9%։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 4–ին, ԱԺ հանձնաժողովներում 2024–ի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ նշեց Հայաստանի ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«2024 թվականին տնտեսական աճն ուղեկցվել է վերջին տարիներին ձևավորված արտաքին բարձր պահանջարկի աստիճանական դանդաղմամբ, ինչն արտահայտվել է ոչ առևտրային դրամական փոխանցումների և զբոսաշրջային հոսքերի շարունակական նվազմամբ։
Զուգահեռաբար ներքին պահանջարկն աշխուժացել է, ինչը դրսևորվել է և մասնավոր սպառման, և ներդրումների, այդ թվում նաև պետական ներդրումների բարձր աճով։ Միևնույն ժամանակ տարվա արդյունքում արձանագրվել է արտաքին ապրանքաշրջանառության երկնիշ աճ, հիմնականում պայմանավորված վերաարտահանման բարձր ծավալներով։
Տնտեսական աճին շարունակել են էական նպաստում ունենալ շինարարության, առևտրի և ծառայությունների ճյուղերը։ Տնտեսական աճը, թեև որոշակիորեն ցածր է եղել կառավարության թիրախային ցուցանիշից, սակայն ձևավորվել է երկարաժամկետ կայուն ներուժային մակարդակի շուրջ։ Այսպիսով, 24 թվականին ՀՀ տնտեսական աճը որոշակի ճշգրտվել և ձևավորվել է ներուժային մակարդակի շուրջ, այնուամենայնիվ, դրա կառուցվածքային որոշակի առանձնահատկությունները անորոշություններ և ռիսկեր են պարունակում աճի ներառականության, կայունության և երկարաժամկետ հեռանկարի տեսանկյունից»,–ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է գնաճին, ԿԲ նախագահն ասաց, որ 2024 թվականին տնտեսությունում թույլ գնաճային միջավայրը պահպանվել է, մեծամասամբ պայմանավորված արտաքին հատվածից փոխանցվող գնանկումային ազդեցություններով, ինչպես նաև ներքին որոշ ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկի թուլացմամբ։
«Նշենք, որ ընդհանուր պահանջարկի միջավայրը և աշխատաշուկայի պայմաններում ևս որոշակի թուլացել և կայունացել են, նպաստելով աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի և գնաճային սպասումների նվազմանը։ Նման զարգացումների պայմաններում Կենտրոնական բանկը շարունակաբար նվազեցրել է քաղաքականության տոկոսադրույքը 2024 թվականին, ընդհանուր առմամբ նվազումը կազմել է 2.25 տոկոսային կետ, տարեվերջին տոկոսադրույքը կազմել է 7%։ Արդյունքում 24 թվականին 12 ամսյա գնաճը ողջ տարվա ընթացքում պահպանվել է թիրախից ցածր մակարդակում, դեկտեմբերին կազմել է 1.5%։ Ընդ որում 12 ամսյա բնականոն գնաճը ևս տարվա ընթացքում պահպանվել է ցածր մակարդակում ու տարեվերջին կազմել է 0.9%»։
Անդրադառնալով հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, Մարտին Գալստյանը նկատեց, որ 2024–ին  թվականի տնտեսական աճի դանդաղում ու աճի կառուցվածքի առանձնահատկությունները անդրադարձել է հարկերի հավաքագրման վրա, արձանագրվելով հարկերի աճի ծրագրից ցածր ցուցանիշներ. «Այսպես, հարկերի հարկային եկամուտները 23 թվականի համեմատ աճել են 5.1%-ով, իսկ հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցությունը 0.5%-ային կետով նվազել է և կազմել 23.6%. Հարկ է նշել նաև, որ հարկեր/ՀՆԱ 1.3 տոկոսային կետով ցածր է եղել տարվա համար նախատեսված ցուցանիշից՝ զիջելով նաև միջնաժամկետ հատվածի համար նպատակադրված թիրախին։
Այսպիսով, 2024 թվականի տնտեսական աճի կառուցվածքում կարճաժամկետ գործոնների գերակայությունը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ հարկային եկամուտների նպատակադրված թիրախների ապահովման համար կարևորվում են տնտեսության կառուցվածքին համարժեք հարկային քաղաքականության ճշգրտումների իրականացումը»,– հայտարարեց ԿԲ նախագահը։

В течение 2024 года сохранились геополитическая напряженность во внешнем секторе и вызванная этим экономическая неопределенность. В такой ситуации в экономике Армении были зафиксированы относительно положительные развития, хотя экономический рост, зафиксированный в Республике Армения в начале года, постепенно замедлился и по итогам года составил 5,9%. Об этом заявил на совместных заседаниях постоянных парламентских комиссий во время обсуждения годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета Республики Армения в 2024 году» 4 июня глава Центрального банка Мартин Галстян.
«В 2024 году экономический рост сопровождался постепенным замедлением высокого внешнего спроса, сложившегося в последние годы, что нашло отражение в продолжающемся сокращении некоммерческих денежных переводов и туристических потоков.
Параллельно активизировался внутренний спрос, что проявилось в высоком росте как частного потребления, так и инвестиций, в том числе государственных вложений. Одновременно по итогам года зафиксирован двузначный рост внешнего товарооборота. Строительство, торговля и сектор услуг продолжали вносить существенный вклад в экономический рост. Экономический рост, хотя и был несколько ниже целевого показателя правительства, однако он сформировался вокруг долгосрочного устойчивого потенциального уровня. Таким образом, в 2024 году экономический рост Армении несколько скорректировался и сформировался вокруг потенциального уровня», - заявил Галстян.
Что касается инфляции, то председатель ЦБ отметил, что слабая инфляционная среда в экономике сохранилась и в 2024 году, во многом из-за дефляционных влияний, передаваемых из внешнего сектора, а также ослабления внешнего спроса на некоторые внутренние услуги.
«Отметим, что среда общего спроса и условия на рынке труда также несколько ослабли и стабилизировались, что способствовало инфляции зарплат, услуг, характеризующихся жесткими ценами, и снижению инфляционных ожиданий. В условиях подобных событий Центральный банк в 2024 году продолжал снижать процентную ставку политики, общее снижение составило 2,25 процентных пункта, и на конец года процентная ставка составила 7%.
В итоге, в 2024-ом 12-месячная инфляция в течение всего года сохранилась ниже целевого показателя, составив в декабре 1,5%», - сказал чиновник.
Говоря о налогово-бюджетной политике, Галстян отметил, что замедление темпов экономического роста в 2024 году и особенности структуры роста отразились на сборе налогов, зафиксированы более низкие показатели планируемого роста налогов. «Так, налоговые доходы увеличились на 5,1% по сравнению с 2023 годом, а соотношение налоги/ВВП снизилось на 0,5 процентных пункта и составило 23,6%. Надо также отметить, что соотношение налоги/ВВП оказалось на 1,3 процентных пункта ниже предусмотренного показателя для года», - заключил глава ЦБ.