Իհարկե, դատողություններ կան այդ ուղղությամբ, տարբեր զարգացումներ հնարավոր են։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 16–ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե Իրան–Իսրայել հակամարտությունն ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա։
«Մեր բյուջետային փաստաթղթերում մենք ռիսկային սցենար էլ ենք դիտարկում։Մենք տարբեր սցենարներ ենք ներկայացնում հենց այդ փաստաթղթի մեջ, այդ ռիսկային սցենարի ազդեցությունը նույնպես գնահատում ենք և ցուցանիշներն էլ դնում ենք։ Օրինակ, եթե չեմ սխալվում, ռիսկային սցենարներից մեկի դեպքում տնտեսական աճը կարող է լինել 5.1-ի փոխարեն 1.3%։
Ինչ վերաբերվում է Իրանի և Իսրայելի մինչև սրացմանը, էլի կան երևույթներ որոնք բացասաբար կարող են ազդել մեզ վրա, կան երևույթներ, որոնք կարող են դրական ազդել մեզ վրա։ Շատ բան կախված է այդ սրացման աստիճանից և դրա տևողությունից»,–ասաց նա։
Նախարարը հիշեցրեց, որ երբ ռուս-ուկրաինական պատերազմը սկսվեց 2022 թվականին, Հայաստանը ելնելով 2014 թվականի փորձից, միանգամից սկսել է նայել վատթարացման սցենարներ. «Բայց իրական կյանքում մենք դրա արդյունքում ունեցանք ավելի դրական զարգացումներ։ Հիմա էլ մենք չենք շտապում եզրակացություններ անել։
Մեր անելիքները մնում են նույնը։ Իհարկե, Էկոնոմիկայի նախարարության մեր գործընկերները վստահ եմ՝ զբաղվում են մեր լոգիստիկ մատակարարումների հետ կապված հարցերով, որը Իրանի միջոցով է տեղի ունենում, թե ինչպես նրանք կարող են կազմակերպվել այս միջավայրում, որի պատասխանը ես հիմա անմիջապես չեմ կարող տալ, քանի որ անմիջականորեն ներգրավված չեմ այդ աշխատանքներում,–ասաց Ֆինանսների նախարարը։
Նրա խոսքով, Իրան–Իսրայել հակամարտությունը կարող է ազդել մատակարարումների վրա, քանի որ մեր տնտեսության լոգիստիկայի մի մասը նաև կապված է Իրանից մատակարարումների հետ. «Դրանք կարող են խաթարվել, երկարել, թանկանալ և այլն։
Եթե իրավիճակը այնպես սրվի, որ միջազգային ներդրողները Հայաստանը նույնպես սկսեն համարել ռիսկային միջավայր ներդրումներ կատարելու համար, դա արդեն կարող է ազդել տոկոսադրույքի վրա։ Մենք պետք է հետևենք զարգացումներին և ընթացս հասկանանք, թե ինչ պետք է անենք, եթե կարող ենք անել որոշ բաներ, որոնք կմեղմեն այդ ազդեցությունները»,– ընդգծեց նա։

There are judgments in that direction, and different developments are possible. This was stated by Minister of Finance Vahe Hovhannisyan during a press conference Monday—and addressing the question of what impact the current Iran-Israel conflict could have on Armenia’s economy.
“In our budget documents, we consider a risk scenario also. We present different scenarios in that document itself, we assess the impact of that risk scenario also, and set indicators, too. For example, if I am not mistaken, in the case of one of the risk scenarios, [annual] economic growth [of Armenia] could be 1.3 percent instead of 5.1 percent.
As for the [current] escalation [of tension] between Iran and Israel, there are still phenomena that can negatively affect us, there are phenomena that can positively affect us. Much depends on the degree of this escalation and its duration,” the Armenian minister of finance said.
He recalled that when the Russian-Ukrainian war began in 2022, Armenia, based on the experience of 2014, immediately began to look at worst-case scenarios.
“But in real life, we [i.e. Armenia] had more positive developments as its result. Now, too, we are not in a hurry to draw conclusions. Our tasks remain the same. Of course, I am sure that our colleagues at the Ministry of Economy are dealing with issues related to our logistical deliveries—which take place through Iran—how they can be organized in this environment, which I cannot answer right now, since I am not directly involved in this work,” noted the Armenian minister of finance.
According to him, the current Iran-Israel conflict may affect Armenia’s deliveries, since part of the logistics of the country’s economy is also linked to deliveries from Iran.
“They may be disrupted, prolonged, become more expensive, etc. If the situation worsens to the point that international investors begin to consider Armenia also a risky environment for making investments, this may already affect the interest rate. We need to follow the developments and figure out in the process what we need to do if we can do some things that will mitigate these effects," emphasized the minister of finance of Armenia.