Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը ժամանակի հարց է եւ մեզանից պահանջում է  լինել հետեւողական, շարունակել ակտիվորեն աշխատել, ակտիվ երկխոսություն վարել, լսել միմյանց եւ ջանալ առավելագույն մատչելի ձեւով ներկայացնել սեփական դիրքորոշումները։ Եվ համագործակցության արդյունքներով, ես համոզված եմ, որ մենք արդյունքներ կունենանք։ Այս մասին Թուրքիայի հայկական համայնքի հետ հանդիպմանը Էրդողանի հետ հանդիպումից առաջ ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք պետք է որոշակի եզրակացություններ անենք մեր նախորդ փորձից, եւ ոչ միայն այս տրամաբանությամբ։ Մենք չպետք է նաեւ բարձր ակնկալիքներ ունենանք այս այցից»,- նշել է նա։
Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահին հրավերի համար։
«Ես եւս նրան հրավիրում եմ Հայաստան՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովին, որը տեղի կունենա հաջորդ գարնանը Երեւանում, այդ թվում՝ Թուրքիայի աջակցությամբ։ Հուսով եմ, որ հաջորդ տարի մեր հանդիպումը կկայանա Հայաստանում»,- ավելացրել է նա։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ այժմ Ստամբուլից Երեւան թռիչք կա՝ վստահություն հայտնելով, որ ցամաքային սահմանը նույնպես կբացվի։

Нормализация отношений между Арменией и Турцией — вопрос времени и требует от нас быть последовательными, продолжать активно работать, вести активный диалог, слушать друг друга и стараться максимально доступно представлять свои собственные позиции. И по итогам сотрудничества я убежден, что у нас будут результаты. Об этом на встрече с армянской общиной Турции до встречи с Эрдоганом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы должны сделать определенные выводы из нашего предыдущего опыта, и не только в этой логике. Мы не должны иметь также завышенных ожиданий от этого визита», - отметил он.
Пашинян поблагодарил президента Турции за приглашение.
«Я также приглашаю его в Армению принять участие на саммите Европейского политического сообщества, который состоится следующей весной в Ереване, в том числе при поддержке Турции. Я надеюсь, что в следующем году наша встреча состоится уже в Армении», - добавил он.
Пашинян напомнил, что сейчас действует рейс из Стамбула в Ереван, выразив уверенность, что сухопутная граница также откроется.