ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում պնդեց, որ Ռոմանոս Պետրոսյանին ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարչի պաշտոնում նշանակելն իր որոշումն է եղել։
«Ռոմանոս Պետրոսյանին ես ճանաչում եմ բավական վաղուց, գնահատելով նրա կառավարչական որակները, հատկապես վերջին երեքուկես տարիների ընթացքում ՊՎԾ-ում իր կառավարչական արդյունավետ աշխատանքը, իսկ այս պահին, իմ խոր համոզմամբ, ՀԷՑ–ում ժամանակավոր կառավարիչը ավելի շատ պետք է լավ մենեջեր լինի, լավ կառավարիչ լինի, և այդ որակները, այդ կրթությունը, օրենքով սահմանված պահանջներին իր տվյալները բավարար լինելու պայմաններում, իմ մտքերը կանգնել է իր վրա»,– ասաց նա։
«Ո՞վ ասաց, որ Ռոմանոս Պետրոսյանի անունը Նիկոլ Փաշինյանն է հնչեցրել առաջինը։ Դուք տիրապետո՞ւմ եք այդ ինֆորմացիային։ Այդ օրենքը կարդացե՞լ եք։ Դա իմ նշանակումն է, ինձ տրված բացառիկ իրավունքն է։ Այդ հարցը տեղափոխում եք քաղաքական հարթություն»,- ասաց նա։

Назначение Романоса Петросяна временным управляющим ЗАО «Электрические сети Армении» было моим решением. С таким заверением в беседе с журналистами 24 июля выступил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Месроп Месропян.
По словам чиновника, он знает Романоса Петросяна уже давно и, оценив его управленческие качества – особенно за последние три с половиной года работы в Государственной контрольной службе – пришел к выводу, что на данном этапе временный управляющий «Элсетей» должен, в первую очередь, обладать хорошими менеджерскими и административными навыками. По его словам, Петросян соответствует установленным законом требованиям, имеет необходимое образование и профессиональные качества, и именно поэтому выбор пал на него.
«Кто сказал, что имя Романоса Петросяна первым озвучил Никол Пашинян? Вы располагаете этой информацией? Вы читали этот закон? Это мое назначение, это мое исключительное право. Вы переводите этот вопрос в политическую плоскость», - добавил Месропян.