«1988-1989 թվականներին Վանաձորի բնակչությունը կազմում էր 160-170 հազար մարդ, այսօր կազմում է 77 հազար մարդ։ Այսինքն բնակչության թիվը երկու անգամ նվազել է, իսկ վերջին 7 տարվա ընթացքում բնակչության թիվը նվազել է ևս 5 տոկոսով»։ Այս մասին սոցցանցերի իր էջում տարածած տեսանյութում ասաց «Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահ Նարեկ Կարապետյանը՝ նշելով, որ Վանաձորի բնակիչները լքում են քաղաքը՝ աշխատատեղերի բացակայության պատճառով։
Նրա խոսքով վերջին 7 տարիների ընթացքում Վանաձորում ճանապարհներ են կառուցվել և մի քանի կրթական հաստատություններ են վերանորոգվել վարկային միջոցների ներգրավմամբ։
«Ճանապարհները 10-15 տարվա ընթացքում դառնում են անպիտան կամ ունենում են վերանորոգման կարիք, և կառավարությունը ստիպված է լինելու նորից վարկ վերցնել, որպեսզի ճանապարհները վերականագնեն։ Եթե անգամ Վանաձորի բոլոր ճանապարհները վերակառուցվեն, քաղաքի բնակչության թիվը միևնույն է, շարունակելու է նվազել։ Մենք քաղաքում լուրջ ներդրումներ չենք ունեցել, այս պահի տվյալներով էլ նախադրյալներ չկան, որ լուրջ ներդրումներ կունենանք։ Մեր մարզերի գլխավոր խնդիրն աշխատանքն է։ Ինչպես կարող է լուծվել աշխատատեղերի հարցը. մեր քաղաքական թիմը երկրին առաջարկելու է նոր զարգացման ուղի։ Սկսել ենք Վանաձորից և ներկայացնելու ենք մեր երկրի մեծ քաղաքներն ու թե ինչ զարգացման ծրագրեր ենք առաջարկելու այդ քաղաքների համար»,–ասաց Նարեկ Կարապետյանը։
Նրա խոսքով, վերջին 30 տարվա ընթացքում Վանաձորում ընդամենը երեք խոշոր գործարան է կառուցվել։
«Գործարաններից ամենամեծը՝ «Գլորիա» կարի ֆաբրիկան պետության կողմից մշտապես ճնշման տակ է եղել, ֆաբրիկայի տնօրենը նույնպես կալանավորվել է այս պետության կողմից։ 2500 աշխատատեղ ստեղծող մարդը կալանավորվել է ինչ–որ աննշան գործով։ Սա մի օրինակ է, բայց կան հարյուրավոր նման օրինակներ, թե ինչ է տեղի ունենում, և ինչպես է դա ազդում երկրի տնտեսվարողների վրա։ Եթե դու կալանավորում ես քաղաքի միակ աշխատատեղ ստեղծողին, ոչ ոք քո երկիրը չի դիտարկի որպես կայուն զարգացման ռեգիոն»,–հավելեց Նարեկ Կարապետյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի արդյունաբերականացումն այլընտրանք չունի։
«Սովետական միության փլուզումից հետո մեր արյդունաբերական պոտենցիալը ոչնչացվել է, իսկ վերջին տարիներին մենք ոչ թե փորձել ենք դա վերականգնել, այլ ինչ–որ փոքր ծառայություններ մատուցող ընկերություններով ապահովել մարդկանց զբաղվածությունը։ Վանաձորի բնակչության թիվը չի կարող չնվազել, եթե քաղաքում գործարաններ չկան։ Մարզերում տնտեսությունն ակտիվացնելու ու բնակչության թիվն ավելացնելու միակ տարբերակը գործարաններ կառուցելն է»,–ասաց Նարեկ Կարապետյանը։

В 1988-1989 годах население Ванадзора составляло 160-170 тысяч человек, а сегодня – 77000. То есть население сократилось вдвое, а за последние 7 лет – еще на 5%. Об этом заявил в распространенном в соцсетях видеоматериале заместитель главы группы компаний «Ташир» Нарек Карапетян, добавив, что ванадзорцы покидают город из-за отсутствия рабочих мест.
По его словам, за последние 7 лет в Ванадзоре с привлечением кредитных средств были построены дороги и отремонтированы несколько образовательных учреждений. «В течение 10-15 лет дороги становятся непригодными или требуют ремонта, и Правительству придется вновь взять кредит, чтобы восстановить дороги. Даже если все дороги в Ванадзоре будут реконструированы, население города все равно продолжит сокращаться. Серьезных инвестиций в город не было, и, по текущим данным, предпосылок для этого нет. Главная проблема наших регионов – работа. Как решить вопрос с рабочими местами? Наша политическая команда предложит стране новый путь развития. Мы начали с Ванадзора и расскажем о крупных городах нашей страны, о том, какие программы развития будут предложены», - заявил Карапетян.
Как отметил заместитель главы группы компаний «Ташир», за последние 30 лет в Ванадзоре было построено всего три крупных завода. «Самое крупное предприятие – швейная фабрика «Глория» – находится под постоянным давлением со стороны государства. Директор фабрики, создавший 2500 рабочих мест, также арестован данным государством по какому-то незначительному делу. Если ты арестовываешь единственного создателя рабочих мест в городе, то никто не будет считать твою страну регионом устойчивого развития», - сказал он.
Население Ванадзора не может не сокращаться, если в городе нет заводов, считает Карапетян. «Единственный способ активизировать экономику и увеличить население в областях – построить заводы», - заключил он.